Gięcie rur CNC to proces, który jest niezbędny podczas tworzenia mniej i bardziej skomplikowanych konstrukcji. Gięcie rur stalowych CNC umożliwia wykreowanie przedmiotów lub elementów większych projektów, które znajdują szerokie zastosowanie w codziennym użytkowaniu. Produkcja zderzaków samochodowych nie mogłaby mieć miejsca, jeśliby pominąć etap gięcia rur CNC. Jakiego rodzaju zderzaki samochodowe wytwarza się najczęściej za pomocą odpowiedniej, plastycznej obróbki metalu?
Spis treści
Produkcja zderzaków samochodowych gwarantujących bezpieczeństwo
Produkcja zderzaków samochodowych jest preferowana wszędzie tam, gdzie istotne jest jak najwyższe poczucie bezpieczeństwa. Ta, której jednym z etapów jest gięcie rur CNC, zapewnia utworzenie niezawodnej konstrukcji do pojazdów, które są bardziej narażone na uszkodzenie podczas jazdy. Samochody terenowe są najczęściej wyposażone w zderzaki będące metalowymi konstrukcjami wytworzonymi właśnie poprzez gięcie rur stalowych.
Metalowe zderzaki samochodowe wyraźnie odróżniają się od plastikowych – są bardziej solidne i lepiej chronią przód pojazdu przed możliwymi wgnieceniami. Dzięki nim samochód terenowy staje się „nie do zdarcia” nawet podczas jazdy po trudnym i nieprzystępnym terenie. W przeciwieństwie do plastikowych, czy aluminiowych konstrukcji zakładanych na przednią część samochodu terenowego, zderzaki stalowe doskonale znoszą wszelkiego rodzaju zderzenia. A jeśli zdarzy się, że auto zatrzyma się na drzewie, uderzając w nie z dużym impetem? Wtedy konstrukcja stalowa, czyli zderzak, wciąż będzie wyglądać dokładnie tak, jak wtedy, gdy produkcja zderzaków samochodowych tego typu dobiegła końca.
Zderzaki metalowe nie wyglądają tak samo, jak te z plastiku, czy aluminium, jednak nie można powiedzieć, że są tylko elementem dekoracyjnym. W przeciwieństwie do nich nie ulegają wygięciu lub całkowitemu zniszczeniu w razie silnego zderzenia. Natomiast plastikowe i aluminiowe modele nie zapewniają odpowiedniej ochrony, a przy tym są tym elementem, który wymagałby nieustannej wymiany na nowe.
Produkcja zderzaków samochodowych – dlaczego jeszcze konstrukcje te znajdują zastosowanie w samochodach terenowych?
To, w jaki sposób samochody terenowe są zbudowane także wpływa na rodzaj zderzaków, w jakie są wyposażone. Co prawda wciąż produkcja zderzaków samochodowych nie jest uwzględniania podczas projektowania wszystkich aut terenowych. Niemniej coraz większa liczba modeli tego typu ma właśnie zderzaki wykonane ze stali. Pojazdy te mają bowiem z przodu wiele różnych części, które łatwo uległyby awarii, gdyby zderzak nie spełnił swojej funkcji. Są to takie elementy, jak osłona chłodnicy, krawędź maski, a także reflektory. W razie gdyby któryś z tych komponentów uległ uszkodzeniu, dalsza jazda byłaby albo niemożliwa, albo niebezpieczna.
Gięcie rur – metalowy zderzak bardziej funkcjonalny od aluminiowego i plastikowego
Podobnie, jak w przypadku typowych aut, także w terenowych są dwa zderzaki – z przodu i z tyłu. Produkcja zderzaków samochodowych umożliwia zaprojektowanie takich metalowych konstrukcji ochronnych na pojazd, które także są przednie i tylne. Ponadto, gdy do konstrukcji dopasuje się odpowiednią płytę i odboje, samochód można wtedy wyposażyć w wyciągarkę. Gięcie rur stalowych CNC daje także szansę na stworzenie konstrukcji, w jakiej znajdą się światła przeciwmgielne i inne elementy oświetleniowe.
Produkcja zderzaków samochodowych – o czym pamiętać zanim wybierze się metalowy zderzak?
Zanim wyjedzie się samochodem terenowym na polskie drogi, warto się upewnić, czy pojazd spełnia określone normy i może zostać dopuszczony do ruchu (tzn. czy ma homologację). Jeśli okaże się, że nie spełnia kryteriów, policja ma wówczas uprawnienia do tego, by zatrzymać dowód rejestracyjny takiego pojazdu terenowego. Ponadto gdyby doszło do wypadku, ubezpieczony nie otrzymałby odszkodowania, gdyż pojazd został zmieniony „na własną rękę”. Z czasem też metalowy zderzak pokryty lakierem zaczyna pokrywać się rdzą. Wystarczy tylko, że wielokrotnie dojdzie do zadrapania w wyniku zderzenia. By temu zapobiec konieczna jest regularna konserwacja. Poza tym samochód terenowy z zamontowanym metalowym zderzakiem będzie zużywać więcej paliwa z uwagi na zdecydowanie większą masę ogólną.