Wynajem kampera - jakie prawo jazdy jest potrzebne? 1
Źródło: pixabay.com

Wiele osób decyduje się na wynajem kampera. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż taka forma podróżowania może dostarczyć wiele ciekawych chwil. Jednak warto wiedzieć, jakie prawo jazdy jest nam potrzebne przy wynajmie. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej o wynajmie kamperów. 

Jakie prawo jazdy trzeba mieć na samochód kempingowy? 

Wynajem kampera czy jego zakup wiąże się z tym, że kupujący musi posiadać prawo jazdy. Poza tym trzeba też sprawdzić wagę samochodu, ma to kluczowe znaczenie. Większość kamperów w Polsce nie przekracza masy 3,5 t. Dlatego, by poruszać się takim samochodem trzeba mieć prawo jazdy kategorii B. Jednak na rynku można też znaleźć inne modele, które są cięższe. W momencie kiedy DMC samochodu wynosi 7,5 t, należy ubiegać się o kategorię C1. W sytuacji kiedy kamper ma większą wagę niż 7,5 wymagana jest kategoria C. Podobnie sytuacja wygląda, jeśli chodzi o przyczepy kempingowe. Kierowcy nie muszą posiadać dodatkowych uprawnień, kiedy DMC takiej przyczepy nie przekracza więcej niż 750 kg. Kiedy waga jest wyższa, przyczepa musi posiadać również hamulec najazdowy. Warto wiedzieć też, że DMC samochodu musi być o 1/3 większe od DMC przyczepy.

Komfortowe kampery – co grozi za brak prawo jazdy?

Osoby, których interesuje wynajem kamperów powinny dowiedzieć się odnośnie całkowitej masy oraz masy własnej samochodu, takie informacje można znaleźć w dowodzie rejestracyjnym. Trzeba tego pilnować, ponieważ kierowca przekraczający dopuszczalną wagę samochodu może spotkać się z niemiłymi konsekwencjami. Wynajem przyczep kempingowych i kamperów bez odpowiedniego prawa jazdy wiąże się z ryzykiem.

Jeszcze kilka lat wstecz jeżdżenie bez prawa jazdy wiązało się z postępowaniem mandatowym. Z czasem przepisy zostały zmienione i każda taka sprawa trafia do sądu. Kierowcy, który prowadzi pojazd kempingowy grozi kara grzywny do 30 000 złotych. Każdy, kto dopuści się takiego zdarzenia może otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów. Kiedy pojazdy kempingowe zostaną zatrzymane przez policję, a osoba ta nie ma prawa jazdy należy zaprzestać jazdy. Samochód trzeba zaparkować w dozwolonym miejscu. Przyczepę kempingową również może spotkać odholowanie, kiedy nie będzie można jej zaparkować w pobliżu.

Wypożyczenie przyczepy kempingowej wiąże się z wieloma niesamowitymi wrażeniami, jednak warto pamiętać o odpowiednim dokumencie. Kiedy nie posiadamy kategorii C, dobrze jest rozważyć modele ważące maksymalnie 3,5t.

Kamper – jak wygląda?

Na rynku można znaleźć wiele takich miejsc jak kampery wynajem. Jednak nie każdy wie jak wygląda kamper w środku. Stefa kierowcy wygląda zwykle podobnie. Natomiast część mieszkalna może być zaaranżowana w różny sposób. Najbardziej uniwersalne będą półzintegrowane kampery.

W kamperze znajduje się część jadalna, na którą składa się kanapa, stół czy fotele. W kamperze znajdziemy też aneks kuchenny, gdzie znajdują się szafki, zastawa oraz zlew. Dostępne jest też dodatkowe oświetlenie. Podróż kamperem może być naprawdę komfortowa, jeśli wyposażenie kampera na to pozwala.

W tylnej części najczęściej znajduje się łazienka wraz z ubikacją. W dalszej części kampera znajduje się sypialnia.

Wynajem kampera cena

Wypożyczalnia kamperów ma w swojej kolekcji wiele modeli. W zależności od tego jak komfortowe pojazdy kempingowe potrzebujemy, możemy dobrać zgodnie z naszymi oczekiwaniami z oferty. W niektórych wypożyczalniach można liczyć na rabaty, na pierwsze wypożyczenie bądź jeśli kamper wynajmowany jest na więcej niż 14 dni. Warto dokładnie zaplanować podróż, dzięki czemu wynajem będzie tańszy.

Oceń ten post post

Najlepsze dywaniki samochodowe dla rodzin z dziećmi

Poprzedni

O czym pamiętać, wybierając nową wagę rolniczą? Parametry, funkcjonalność, zgodność z normami

Następny

Zobacz także

Więcej 4x4