Wymiana czy wyłączenie: co zrobić z zaworem EGR?

Problem z zaworem EGR może wystąpić w najmniej oczekiwanym momencie, a koszt nowej części może przekroczyć 1000 złotych. Do tego oczywiście dochodzą koszty robocizny. Czy w takim przypadku opłaca się wymienić zawór na nowy? A może lepiej go całkowicie wyłączyć?

Warto sobie uświadomić, że wyłączenie zaworu EGR, który stanowi istotny element układu recyrkulacji spalin jest zabronione, podobnie zresztą jak inne modyfikacje wpływające na zwiększenie ich szkodliwości.

Czy opłaca się czyścić zawór?

Teoretycznie można by było uniknąć wymiany całego zaworu, gdyby zawczasu się go wyczyściło. Problem w tym, że wielu kierowców nie pamięta o regularnym czyszczeniu, więc jak już pojawią się problemy, to są one poważne. Dodatkowo czyszczenie przynosiło najlepsze efekty w starszych konstrukcjach. Jeżeli więc ktoś ma nowsze auto, nawet częste czyszczenie zaworu EGR może nie przynieść oczekiwanych efektów.

Za co odpowiada zawór EGR?

Jak widać wymienienie zaworu to najlepsze wyjście i sposób na zapewnienie sobie komfortu podczas użytkowania pojazdu. W końcu zawór EGR obniża zawartość tlenu w powietrzu, które zostaje przetransportowane do komory, w której jest spalane. To pozwala obniżyć temperaturę i spowolnić cały proces. Co najważniejsze, emisja tlenków azotu jest dzięki temu o wiele niższa.

Bez względu na to, jaki zawór EGR jest potrzebny do twojego auta, znajdziesz go w popularnym serwisie z częściami samochodowymi. Wiele produktów znajdziesz tu w dużo niższych cenach niż u konkurencyjnych sprzedawców, co pozwoli ci obniżyć koszty serwisowania auta. Nowoczesna wyszukiwarka pozwoli ci szybko znaleźć każdą część, bez względu na markę i model pojazdu (możesz z niej skorzystać również przy zakupie innych rodzajów części samochodowych).

Popularne usterki związane z zaworami

Zanieczyszczenia oraz awarie układów sterujących to obecnie dwie najczęściej występujące przyczyny problemów z zaworem EGR. Te pierwsze występują przede wszystkim w starszych pojazdach, natomiast do uszkodzenia układów sterujących dochodzi w nowszych samochodach. Zarówno zanieczyszczeń, jak i usterek w układzie trudno jest uniknąć, dlatego warto przygotować się do wymiany zaworu EGR przy następnym serwisowaniu pojazdu. Coraz częściej mechanicy przypominają kierowcom o tym, aby przy wymianie filtrów lub wybraniu usługi przeglądu skorzystali z okazji i sprawdzili stan zaworu. Pamiętaj, że wczesne wykrycie problemu może cię uchronić przed drogą naprawą.

5/5 - (2 votes)

Części OEM do BMW, czyli oryginalne elementy najwyższej jakości

Poprzedni

Historia Land Rovera

Następny

Zobacz także

Więcej Porady