Wyciągarki samochodowe

Wyciągarki samochodowe w XXI wieku zyskują na znaczeniu zarówno w kwestii offroadowego szaleństwa, jak i w innych zastosowaniach. Jakie rodzaje wyciągarek sprawdzą się dla osób, które lubią wyjechać poza standardowe trasy?

Wyciągarka samochodowa dla fanów offroadu

Offroadowa jazda potrafi dostarczyć ogromnych emocji. To zarówno adrenalina i szansa na zmierzenie się z trudnymi warunkami, jak i ryzyko wypadnięcia z trasy oraz braku możliwości powrotu na właściwe tory. Wypadki w trakcie poruszania się po podłożu niezbyt przyjaznym dla naszego auta zdarzają się dość często. Zmagania z nimi są jednak znacznie łatwiejsze przy wykorzystaniu wyciągarek samochodowych – to obowiązkowe wyposażenie każdego kierowcy, który wybiera się poza trasę.

Rodzaje wyciągarek offroadowych

Istnieją trzy najpopularniejsze rodzaje wyciągarek. Dwa z nich stosowane są w offroadzie bardzo powszechnie, z kolei trzeci typ pojawia się sporadycznie – jego użycie to raczej domena zastosowań przemysłowych. Wyciągarki elektryczne i ręczne z łatwością poradzą sobie z różnorodnymi problemami w trasie i poza nią.

  • Elektryczne – najpopularniejsze wyciągarki samochodowe, wykorzystywane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów w trakcie różnych rajdów poza trasą. Ich działanie opiera się na pracy silnika elektrycznego, który pozwala na osiągnięcie całkiem wysokiego uciągu. To obecnie najpopularniejsze rozwiązanie – wyciągarki elektryczne są tanie, wygodne w użytku i niezawodne.
  • Manualne – wyciągarki samochodowe tego typu znakomicie sprawdzają się w trakcie jazdy w terenie, jednak tylko w przypadku lekkich pojazdów. Waga tego typu sprzętów jest dość mała, a do skorzystania z nich musimy wykorzystać siłę naszych własnych rąk. To niezbyt skomplikowane mechanizmy, które osiągają zadowalający uciąg, lecz w wielu sytuacjach będziemy potrzebować czegoś mocniejszego.
  • Hydrauliczne – to wyciągarki samochodowe, które w offroadzie stosowane są bardzo rzadko. Odznaczają się sporą masą i możliwością osiągnięcia ogromnego uciągu. Z tego powodu są wykorzystywane w stoczniach, zakładach przemysłowych, magazynach i warsztatach – rzadziej pełnią funkcję wyposażenia samochodu.

Wyciągarki to obszerny temat – dowiedz się więcej!

Kiedyś wyciągarki były stosowane przede wszystkim w portach. Wyglądały one znacznie inaczej niż dzisiejsze rozwiązania i w zasadzie w niczym nie przypominały zaawansowanych konstrukcji z XXI wieku. Warto poznać wiele ciekawych faktów na ich temat – nie tylko w kontekście offroadu czy historycznego wykorzystania, ale także współczesnego funkcjonowania wielu sektorów. Zapraszamy do artykułu „Gdzie i w jakim celu wykorzystywane są wyciągarki samochodowe?”.

5/5 - (1 vote)

Używane BMW z certyfikatem Premium Selection to pewny zakup

Poprzedni

Jakie samochody znajdziemy w wypożyczalni na Śląsku?

Następny

Zobacz także

Więcej Porady