Wilgoć w samochodzie to powszechne zjawisko. Choć na pozór jest tylko drobnym defektem, w rzeczywistości może prowadzić do wielu poważnych problemów.
Zaparowane szyby, nieprzyjemny zapach i rozwój szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów to tylko niektóre ze skutków. Z czasem wilgoć może nawet przyczyniać się do uszkodzeń różnych części auta. Warto więc dowiedzieć się, jakie są przyczyny powstawania wilgoci i jak ją skutecznie usunąć.
Spis treści
Wilgoć w samochodzie – skąd się bierze?
Za pojawienie się wilgoci w samochodzie może odpowiadać wiele czynników – zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Najczęściej dostaje się ona do wnętrza pojazdu przez nieszczelności. Szukając przyczyny, warto więc sprawdzić stan uszczelek drzwi, uszczelki podszybia, a nawet uszczelki komputera sterującego pracą silnika.
Innym źródłem wilgoci są czynniki atmosferyczne. Parkowanie auta na mokrej trawie, w śniegu lub w wilgotnym garażu może sprawiać, że woda dostaje się do różnych zakamarków auta, a brak odpowiedniego wietrzenia tylko pogłębia problem.
Źródłem wilgoci może być również klimatyzacja. O ile pozostaje w parowniku, jest ona normalnym zjawiskiem. Jeśli jednak układ nie jest odpowiednio konserwowany, w elemencie tym gromadzi się nadmiar wody, co z kolei prowadzi do rozwoju pleśni, grzybów i bakterii i w konsekwencji – nieprzyjemnych zapachów.
Wilgoć w samochodzie – możliwe skutki
Konsekwencje obecności wilgoci w samochodzie mogą być naprawdę poważne. Wpływa ona nie tylko na komfort podróży, ale też stan techniczny pojazdu, sprzyjając powstawaniu korozji. Kiedy dostaje się do wnętrza pojazdu, osiada na metalowych częściach. Korozja, początkowo objawiająca się drobnymi nalotami, z czasem może prowadzić do powstania dziur w karoserii czy podłodze samochodu. Szczególnie narażone są elementy takie jak podciągi czy podłużnice.
Wilgoć wpływa także na elektronikę w samochodzie. Obecność wody w złączach elektrycznych i elementach elektronicznych może być przyczyną niewielkich przepływów prądu, które mogą prowadzić do uszkodzeń instalacji. Skutkiem są np. awarie czujników i sterowników, a także problem z reflektorami LED. Wilgoć dostająca się do układów elektronicznych może ponadto uszkodzić wtyczki, utrudniając przepływ prądu i uniemożliwiając prawidłowe działanie poszczególnych systemów.
Wilgoć dostająca się do układu hamulcowego może obniżenia jego sprawności. Zaciski, klocki i tarcze – jeżeli nie są odpowiednio zabezpieczone – mogą zacząć korodować. W kontakcie z zimną wodą lub śniegiem, elementy te mogą nawet pękać lub zamarzać.
We wnętrzu samochodu wilgoć może natomiast sprzyjać rozwojowi pleśni. Nie tylko psuje to estetykę kabiny, ale też może negatywny wpływać na zdrowie pasażerów – szczególnie alergików lub astmatyków.
Jak skutecznie pozbyć się wilgoci w samochodzie?
Pozbycie się wilgoci z samochodu nie jest trudne – wystarczy zastosować kilka prostych, ale skutecznych metod. Jedną z nich jest częste korzystanie z funkcji ogrzewania. Wysoka temperatura pomaga odparować wodę z wnętrza auta, zmniejszając wilgotność powietrza i usuwając zaparowane szyby.
Warto też wyposażyć się w specjalne żelowe kulki pochłaniające nadmiar wilgoci. Możecie umieścić je w różnych częściach samochodu. Najlepsze efekty dają, jeśli położycie je w okolicach podszybia i na dywanikach.
Ważne jest ponadto regularne odgrzybianie klimatyzacji. Dobrze jest użyć w tym celu specjalnych preparatów odgrzybiających. Zabijają one mikroorganizmy, które mogłyby zaszkodzić zdrowiu pasażerów, likwidują nieprzyjemne zapachy i poprawiają działanie całego układu. W tym celu możecie użyć środka dostępnego pod tym linkiem: odgrzybianie klimatyzacji – moje-auto.pl.
Aby zapobiegać dostawaniu się wilgoci do wnętrza samochodu, powinniście poza tym regularnie sprawdzać stan uszczelek. Zastosowanie smaru silikonowego (dostępny na moje-auto.pl – kosmetyki samochodowe) poprawia ich elastyczność i minimalizuje ryzyko wnikania wody do wnętrza auta.
Wilgoć w samochodzie może prowadzić do poważnych problemów. By ich uniknąć, warto zadbać o odpowiednią konserwację samochodu, w razie potrzeby włączać ogrzewanie i kontrolować stan uszczelek oraz regularnie odgrzybiać klimatyzację. Dzięki tym metodom wilgoć nie będzie zagrożeniem dla waszego auta, a komfort podróżowania pozostanie na wysokim poziomie.