wiata samochodowa

Posiadasz własną działkę i chcesz zabezpieczyć swoje auto przed warunkami atmosferycznymi? Najczęstszym na to sposobem jest budowa garażu. Czy jednak będzie to dobre rozwiązanie? Alternatywą może być wiata samochodowa. Sprawdźmy jakie są jej zalety i wady.

Porównanie kosztów

Pierwsze, co się rzuca w oczy, to różnica kosztów. Wybudowanie garażu jest po prostu dużo droższe, niż postawienie wiaty samochodowej. Co więcej, wymaga także zamówienia projektu. Pod tym względem postawienie wiaty okazuje się znacznie tańsze. Mało tego, wiatę stawia się o wiele szybciej, dzięki czemu można z niej szybciej korzystać.

Podwójna wiata garażowa z poliwęglanu fot. Palram.pl

Podwójna wiata garażowa z poliwęglanu fot. Palram.pl

Formalności przy budowie

Budowa garażu wymaga uzyskania odpowiednich pozwoleń. W przypadku wiaty samochodowej sprawa jest o wiele prostsza. Jeśli tylko jej powierzchnia nie przekracza 50 metrów kwadratowych i stawiamy tylko jedną wiatę na 500 metrów kwadratowych działki, wystarczy ten fakt zgłosić do starostwa.

Komfort użytkowania

Pod tym względem wygrywają garaże. Po pierwsze można je wykorzystywać nie tylko do parkowania samochodu, lecz również jako przestrzeń magazynową. Co więcej, jeśli powstają na etapie budowy domu, projekt może uwzględniać także bezpośrednie przejście do samego budynku.

Z drugiej strony wiaty nie stoją na przegranej pozycji. Niektóre z nich posiadają obok miejsca na samochód także komórkę do przechowywania na przykład roweru lub narzędzi.

Estetyka

Nie po to kupuje się dom z działką, żeby później narzekać na wygląd otoczenia. W kontekście wyboru między garażem a wiatą samochodową jest to dość ciekawy temat. W przypadku garażu sprawa zależy nie tylko od jego projektu, lecz również umiejscowienia na działce. Z jednej strony możliwości są ogromne, z drugiej – łatwo zaburzyć poczucie przestrzennego ładu.

Jak sprawa wygląda z wiatami? W pierwszej chwili mogłoby się wydawać, ze źle, wiele osób kojarzy bowiem te rozwiązania z prostymi zadaszeniami z blachy. W rzeczywistości jednak już od dawna wiaty projektowane i wykonywane są bardzo estetycznie, a wybór rozwiązań jest dość spory. Przeglądając warianty dostępne na przykład na palram.pl, można znaleźć różne rodzaje konstrukcji, zarówno przeznaczone do stawiania na wolnej przestrzeni, jak i (co może być ciekawe dla osób z mniejszą działką) bezpośrednio przy ścianie budynku.

Warto przy tym zauważyć, iż w przypadku wiat wrażenie ograniczenia przestrzeni działki jest znacznie mniejsze.

Wiata garażowa przy ścianie budynku fot. Palram.pl

Wiata garażowa przy ścianie budynku fot. Palram.pl

Ochrona samochodu

Na koniec wspomnijmy o ochronie samego pojazdu. Garaż oczywiście znacznie lepiej chroni przed warunkami zewnętrznymi. Mowa tu nie tylko o deszczu czy śniegu, lecz również o temperaturze (w tym nagrzaniu samochodu latem), czy przed zabrudzeniem. Nie bez znaczenia jest również lepsza ochrona przed kradzieżą.

Z drugiej strony wiata samochodowa nadal częściowo chroni przed warunkami pogodowymi. Nie aż tak, jak trzymanie pojazdu w garażu, jednak zmniejsza problem z zabrudzeniem (także przez ptaki), jesienią chroni przed spadającymi liśćmi a zimą przed opadami śniegu. I choć podsumowując, wiaty garażowe chronią nasz samochód gorzej niż garaże, to jednak znacznie zmniejszają konieczność mycia i odśnieżania auta.

Co wybrać?

Najlepiej porównać zalety i wady obu rozwiązać i kierować się własnymi potrzebami. Oba rozwiązania będą dobre, jeśli tylko dadzą Ci poczucie komfortu.

5/5 - (2 votes)

Detale, które wpływają na wygląd auta

Poprzedni

Wytwarzanie zderzaków samochodowych dzięki gięciu rur CNC

Następny

Zobacz także

Więcej Porady