turbosprężarka

Kiedy warto regenerować turbosprężarki? Jakie są w ogóle najczęstsze przyczyny oraz objawy uszkodzenia turbosprężarki? Szukasz odpowiedzi na powyższe pytania? Znajdziesz je w dzisiejszym artykule! Zapraszamy do lektury już teraz!

Jak poznać, że turbosprężarka uległa uszkodzeniu? Jakie są najczęstsze przyczyny tych uszkodzeń? Czy każdą turbosprężarkę można naprawić i zregenerować? Szczegóły na temat regeneracji turbosprężarek znajdziesz w niniejszym wpisie. Już teraz zapraszamy do zapoznania się z tematem.

Regeneracja turbosprężarek – jakie są przyczyny uszkodzeń?

Zanim właściwie odpowiemy na podstawowe pytanie, a mianowicie na czym polega regeneracja turbosprężarek i kiedy warto zlecić naprawę, przypomnijmy, jakie są najczęstsze przyczyny uszkodzeń elementów tego rodzaju.

Jedną z wielu przyczyn awarii turbosprężarki są zanieczyszczenia, które przedostały się do układu. Z tego względu, że turbosprężarka to element relatywnie delikatny, każdy rodzaj zabrudzenia – nawet niewielki – może negatywnie wpłynąć na jej działanie. Wirujący piasek czy opiłki metalu z identyczną prędkością, jak wirnik turbosprężarki, z łatwością uszkadzają turbosprężarkę i z tego względu zaleca się, aby regularnie wymieniać filtr powietrza. To element, który dba o to, aby do wnętrza turbosprężarki nie dostawały się właśnie drobinki z zewnątrz.

Kolejną przyczyną są nieszczelności. Jak wykryć taką awarię? Należy przede wszystkim sprawdzać, jaki kolor mają w danym momencie spaliny. Przy czarnych spalinach może okazać się, że do samej komory spalania dociera za mało powietrza. To natomiast sprawia, że paliwo nie spala się całkowicie. Niebieski natomiast oznacza, że spala się silnikowy olej. W takiej sytuacji mamy z reguły do czynienia z rozszczelnieniem wirującego układu.

Niewiele osób niestety o tym pamięta, ale każda turbosprężarka musi być prawidłowo smarowana. Jeśli aspekt ten jest ignorowany, może dojść do przegrzania się wałka czy zatarcia łożysk.

Jakie są objawy uszkodzenia turbosprężarek?

Jakie są właściwie objawy uszkodzenia turbosprężarki? W jaki sposób można poznać, że uległa uszkodzeniu i czeka nas naprawa i regeneracja turbosprężarki? Przede wszystkim jako kierowca możesz odczuć spadek mocy napędowej jednostki. Mamy tutaj na myśli dużo wolniejsze wkręcanie silnika na większe obroty. Kolejnym objawem są drgania oraz niepokojące dźwięki, które z reguły będą dobiegać spod maski samochodu. Tym dźwiękom może również towarzyszyć charakterystyczny gwizd turbosprężarki.

Objawem zużytej turbosprężarki będzie także zbyt duże zużycie oleju silnikowego, nierzadko połączone z większym zadymieniem spalin, które wydobywają się z auta.

Jeśli nie zareagujesz w porę i nie usuniesz awarii, uszkodzona turbosprężarka może doprowadzić do kolejnych problemów. Efektem nieprawidłowego użytkowania oraz awarii turbosprężarki może być piłowanie silnika, uszkodzenie lub zablokowanie wirnika, wyciek oleju czy uszkodzenie siłownika.

Na czym polega naprawa turbosprężarek?

Interesuje Cię regeneracja turbosprężarek? Powinieneś wiedzieć, że nie każdą turbosprężarkę można bez problemu naprawić. Kiedy możliwa jest regeneracja turbosprężarki? Głównie wtedy, gdy nie doszło do żadnego nieodwracalnego oraz trwałego uszkodzenia.

Regeneracja turbosprężarki to proces obejmujący kilka kroków. Na początku specjalista rozbiera turbosprężarkę na części, dokładnie czyści każdy element, a następnie sprawdza wyczyszczone części, zwracając szczególną uwagę na uszkodzenia. Kiedy uszkodzenia zostaną wykryte, zepsute elementy zastępuje się nowymi rozwiązaniami. Ważne, aby były to komponenty kompatybilne z całą turbosprężarką. Zanim jednak nowe elementy zostaną zamontowane, również poddawane są czyszczeniu.

Podczas regeneracji turbosprężarki wymienia się również części eksploatacyjne – głównie pierścienie, uszczelki oraz łożyska. Ostatnim krokiem naprawy turbosprężarki jest złożenie całości i wyważenie rdzenia maszyny.

Sama regeneracja turbin czy regeneracja turbosprężarek nie zajmuje zbyt dużo czasu. Na początku warto wiedzieć, że jest to stosunkowo szybki proces i przede wszystkim bezpieczny. Długość naprawy zależy głównie od stopnia uszkodzeń, ale z reguły trwa kilka dni, jeśli regenerację wykonują specjaliści, korzystający z odpowiednich, innowacyjnych urządzeń. Proces regeneracji turbin wykonany przez specjalistów pozwala uzyskać świetne efekty, dlatego warto skorzystać z naprawy turbosprężarek i dzięki temu uniknąć niepotrzebnych wydatków. Więcej informacji w zakresie regeneracji turbosprężarek można uzyskać od specjalistów, którzy zajmą się regeneracją turbosprężarki. Nowoczesna technologia sprawia, że usługa oferowana jest w dobrej cenie. W przypadku wątpliwości związanych z tym, czy w danej sytuacji opłaca się skorzystać z naprawy, czy może jednak lepiej pomyśleć o zakupie nowego elementu, zawsze warto skontaktować się ze specjalistą.

5/5 - (2 votes)

Zalety siłowników mieszkowych

Poprzedni

Opony całoroczne osobowe 16 cali – jakie wybrać?

Następny

Zobacz także

Więcej Porady