Transport maszyn budowlanych

Firmy budowlane dysponujące maszynami ciężkimi borykają się z koniecznością organizowania transportu przed rozpoczęciem prac w kolejnym miejscu. Transport tak ciężkiego sprzętu można realizować za pomocą holowania lub przy użyciu specjalistycznych lawet. Przy wyborze sposobu transportowania maszyn ponadgabarytowych należy mieć na uwadze przede wszystkim przepisy ruchu drogowego i określone w nich zasady poruszania się po drogach maszyn ciężkich.

Transport ponadgabarytowy – co mówią przepisy?

Sprawne maszyny budowlane, które posiadają własny napęd kołowy mogą samodzielnie poruszać się po polskich drogach, ale w ograniczonej odległości, czyli do 20 km od miejsca budowy. W przypadku konieczności przetransportowania maszyny w odległe miejsce należy zorganizować transport ponadgabarytowy. W przypadku maszyn budowlanych poruszających się na gąsienicach, odległość jaką mogą one pokonać samodzielnie jest jeszcze mniejsze i wynosi zaledwie 2 km. Dlatego też tutaj zwykle również konieczny będzie profesjonalny transport na lawecie.

Zobacz także >> https://emoto.com.pl/leasing-samochodu-dostawczego/

Jak przebiega holowanie maszyn budowlanych?

Maszyny budowlane bez napędu własnego można holować, ale tylko zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Według nich maksymalna prędkość nie może przekraczać prędkości 40 km/h, chyba że jest to maszyna budowlana wyposażona w stalowe koła bez ogumienia – wtedy może ona być holowana z maksymalną prędkością 5 km/h na odległość nie większą niż 15 km. Holowanie musi być realizowane przez operatora posiadającego specjalne uprawnienia.

Jak przebiega transport maszyn budowlanych na lawecie?

Obecnie, do przewozu ładunków ponadgabarytowych, w tym maszyn budowlanych wykorzystuje się nowoczesne lawety ze specjalnym oprzyrządowaniem. Niestandardowe wymiary maszyn i i duża ładowność wymaga odpowiednio wyposażonego sprzętu, który zapewni bezpieczny transport. Do standardowego wyposażenia lawety zalicza się między innymi wciągarki, pasy mocujące, manipulatory dźwigowe, zaciski czy platformy przesuwne.

Dlaczego warto zlecić transport profesjonalnej firmie transportowej?

Transport maszyn przemysłowych i budowlanych wymaga doświadczenia i wiedzy wykwalifikowanego zespołu, w którego skład wchodzą kierowcy, spedytorzy i logistycy. Poza doświadczonym zespołem, konieczny jest również odpowiedni sprzęt dostosowany do gabarytów i specyfiki ładunków ponadnormatywnych. Ważnym czynnikiem przy realizacji transportu ponadgabarytowego są również pozwolenia, których uzyskanie może potrwać do kilku tygodni. Profesjonaliści z firm transportowych zwykle szybciej uzyskują konieczne zezwolenia oraz zajmują się planowaniem całej trasy, zabezpieczeniem transportu i dostarczeniem ładunku na czas.

5/5 - (2 votes)

Naprawa turbiny – na czym polega i ile trwa regeneracja turbiny?

Poprzedni

Zalety siłowników mieszkowych

Następny

Zobacz także

Więcej Porady