Sprowadzenie samochodu z USA

Sprowadzenie samochodu z zagranicy z polskiej perspektywy jest całkiem atrakcyjną okazją – nawet mimo tego, że różnica w kursach walut może być zaskakująco odczuwalna. Kluczową kwestią jest tu jednak fakt, że np. nieznacznie uszkodzone samochody można ściągnąć w nadspodziewanie korzystnych cenach.

Nie dotyczy to wyłącznie Europy. Choć Polacy lubują się ściągać samochody z Niemiec, krajów Beneluxu czy Francji, nie trzeba się wcale ograniczać wyłącznie do Starego Kontynentu. Bardzo dużej dynamiki nabierają usługi sprowadzania samochodów ze Stanów Zjednoczonych. Czy w takim razie import auta z USA jest opłacalne? Oto pięć powodów, dla których warto to rozważyć.

Jakość samochodów ze Stanów Zjednoczonych

USA to kraj lubujący się w motoryzacji – idzie za tym duży nacisk na zróżnicowane samochody, które mają wspólny mianownik. To bardzo dobre wyposażenie aut. W sytuacji, gdy planujesz ściągnięcie samochodu z USA, zdecydowanie warto rozważyć ten wariant. Prawdopodobnie będzie ono doskonale wyposażone – również w rozwiązania, które w ofercie europejskiej będą zdecydowanie droższe. Rynek motoryzacyjny w USA jest tak szeroki, że samochody są tam relatywnie tańsze przy jednoczesnym, lepszym wyposażeniu. Widać to na przykładzie flagowego produktu Amerykanów – za Forda Mustanga w Polsce trzeba zapłacić ok. 185 tys. zł. Tymczasem w USA można go zakupić za równowartość 105 tys. zł.

Stopień wykorzystania samochodów w USA

Naturalnym skojarzeniem z Amerykanami jest widok, w którym poruszają się wszędzie w swoim aucie – od McDonald’sa po punkty do oddawania głosów w wyborach, bo tak było w przypadku listopadowej batalii Joe Biden-Donald Trump. Nie oznacza to jednak, że samochody z USA są mocno wyeksploatowane. Poruszają się głównie na dużych trasach – często autostradach – co jest zdecydowanie korzystniejsze niż jazda w miastach.

Koszty sprowadzenia aut z USA

Rosnące możliwości logistyczne sprawiają, że przesyłki do USA jak i zza oceanu do Polski stają się stopniowo coraz tańsze. Przekłada się to również na koszty logistyczne obsługi zamówień motoryzacyjnych. Nieprzypadkowo, w ofertach polskich komisów jest coraz więcej aut ściąganych ze Stanów Zjednoczonych. Koszt importu samochodu do Polski szacowany jest w większości przypadków na 1-1,6 tys. zł.

Szeroka oferta aut nietypowych

Poszukujesz samochodu, który wyróżni się na polskiej drodze? USA to prawdziwa kopalnia aut, jakich na krajowych drogach jest niewiele. Pontiac, Chevrolet, Dodge, niestandardowe modele aut sportowych – amerykańskie drogi pełne są modeli, które z czasem wymieniane są na nowe. Wcześniej można je zakupić za zaskakująco niskie kwoty i zamówić transport do Polski.

Obsługa importu aut z USA

Z jednej strony ilość formalności, które wiążą się ze sprowadzeniem samochodu ze Stanów Zjednoczonych może zniechęcić. Z drugiej – coraz więcej jest podmiotów, które zajmują się tego typu usługami profesjonalnie. W efekcie wszystkie procedury można zlecić specjalistom. Transport – holowanie do portu, miejsce w kontenerowcu, logistyka morska – a także opłaty akcyzy, podatku VAT czy koszty dokumentacji to przestrzeń, którą wcale nie trzeba się zajmować. Warto też zwrócić uwagę na detale. Np. sprowadzając jeden z amerykańskich klasyków dobrze jest pamiętać, że ponad 30-letnie auta zwolnione są z cła i akcyzy, a podatek to tylko 9 proc. wartości. W przypadku młodszych sięga on 19 proc.

5/5 - (3 votes)

Niesamowita historia marki Porsche, czyli skąd ten fejm?

Poprzedni

Skup aut – idealny wybór na szybką sprzedaż samochodu

Następny

Zobacz także

Więcej Porady