Skutery elektryczne budzą coraz większe zainteresowanie w naszym kraju. To z jednej strony efekt popularyzacji tzw. elektromobilności, a z drugiej naszej narodowej umiejętności kalkulowania. Jazda takim skuterem po prostu się opłaca, co przemawia do wyobraźni wszystkich szukających oszczędności w domowym budżecie. Wciąż jednak panuje dość powszechne przekonanie, że cena skutera elektrycznego potrafi zmrozić. Czy tak jest faktycznie? Przejrzeliśmy rynkową ofertę i mamy dobrą informację: jest taniej, niż nam się wydawało!.
Spis treści
Za ile kupisz najtańszy skuter elektryczny?
Odpowiedzi na to pytanie poszukaliśmy w Internecie. Wniosek? Aby zostać właścicielem swojego pierwszego skutera elektrycznego wystarczy mieć w kieszeni około 5000 złotych. Nie jest to może kwota symboliczna, ale też nieszczególnie szokująca. Słysząc o mocno drożejących komponentach, w tym bateriach, spodziewaliśmy się znacznie wyższego poziomu cen, a tu miłe zaskoczenie.
Pytanie tylko, co dostaniemy za te 5000 złotych? Niestety nie ma co oczekiwać cudów. W tej cenie dostępne są wyłącznie skutery elektryczne typu „no name”, sprowadzone z Dalekiego Wschodu lub składane już w Polsce. Trudno się o nich czegokolwiek dowiedzieć, poza tym, że są zbudowane z „części renomowanych dostawców”, cokolwiek to znaczy.
Wychodzimy z założenia, że skoro taki jednoślad ma służyć do codziennej jazdy, niezależnie od pogody, przez minimum pół roku, to rozsądniej będzie jednak zainwestować w coś porządniejszego. W końcu cena skutera elektrycznego nie powinna być wyłącznym kryterium wyboru. Szukaliśmy więc dalej.
Ceny skuterów elektrycznych potrafią się mocno różnić. Dlaczego?
Wynika to głównie z jakości wykonania, którą można ocenić przez pryzmat zastosowanych komponentów. Przykładowo: polska firma Super Soco do produkcji wybranych skuterów używa silników marki Bosch, co już zwiastuje, że mamy do czynienia z produktem znacznie wyższej jakości w zestawieniu z przysłowiowymi „chińczykami”.
Wiele zależy również od poziomu wyposażenia skutera – warto na to zwrócić uwagę, ponieważ może się okazać, że chcąc dokupić np. dodatkowe oświetlenie, kufer czy różnego rodzaju gadżety wydamy tyle, ile trzeba byłoby dopłacić do już zawierającego te elementy modelu.
Kluczowy wpływ na cenę skutera elektrycznego ma jednak deklarowany przez producenta zasięg. Jeśli szukasz pojazdu do codziennego przemieszczania się po mieście i chcesz, aby pełnił on funkcję realnej alternatywy dla samochodu, to musisz sięgnąć nieco głębiej do kieszeni. Droższe skutery ze sporym zasięgiem na jednym ładowaniu zwykle są wyposażone w dwie baterie, co z jednej strony podnosi cenę, ale z drugiej zapewnia znacznie wyższy komfort codziennego użytkowania.
Dobry skuter elektryczny do codziennej jazdy: ile za niego zapłacisz?
Pora na konkrety. Przeglądając oferty poszczególnych producentów zwracaliśmy uwagę na takie kwestie, jak zasięg, osiągi, poziom wyposażenia, jakość wykonania oraz opinie obecnych użytkowników. Wszystko po to, aby wskazać skuter wyróżniający się bardzo dobrą relacją ceny do tego, co za nią dostajemy.
Tutaj wybór jednogłośnie padł na model CUX od Super Soco. Okazuje się, że nie jesteśmy odosobnieni w tej decyzji, ponieważ jest to jeden z najlepiej sprzedających się skuterów elektrycznych na polskim rynku (odpowiada skuterowi spalinowemu z silnikiem o pojemności 50cc).
Super Soco CUX jest napędzany silnikiem marki Bosch rozwijającym moc 2788 W. Oferuje zasięg do 80 kilometrów, przy czym warto zwrócić uwagę na opcję szybkiego ładowania – zajmuje to tylko 3,5-4,5 godziny.
Cena? Obecnie Super Soco ma promocję na ten model, dzięki czemu można go kupić za 9999 złotych.
Budżet nie jest problemem? Celuj w wyższą półkę
W ofercie Super Soco znaleźliśmy także niezły rarytas, czyli nowość na 2021 rok – model CPX, który odpowiada skuterowi z silnikiem spalinowym o pojemności 125cc. Tutaj zasięg wynosi aż do 140 kilometrów dzięki zastosowaniu drugiej baterii (można też wybrać wariant z jedną baterią). Skuter robi świetne wrażenie, jest masywny, ma bardzo dynamiczny design i rozpędza się aż do 90 km/h.
Ile trzeba zapłacić za tak „wypasiony” skuter elektryczny? Cena nadal nie szokuje, ponieważ wersja z jedną baterią kosztuje 19 900 złotych natomiast z dwoma akumulatorami 24 900 złotych.
Jak widać da się za rozsądną cenę zostać właścicielem porządnego skutera elektrycznego, który fajnie sprawdzi się na co dzień, nawet jeśli masz kawałek do pracy czy na uczelnię. Kiedy warto kupić taki skuter? Tutaj odsyłamy Cię już do poradnika Super Soco, który rzuca ciekawe światło na tę kwestię – https://supersoco.pl/elektryczny-skuter-5-sytuacji-kiedy-warto-go-kupic/.