Przegląd najlepszych bagażników rowerowych na hak

Rowery zamontujemy na bagażniku dachowym, na klapie i na haku. Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy. Dużą popularnością ze względu na łatwość i szybkość montażu cieszą się bagażniki na hak. Co w ich ramach oferują producenci?

Przegląd bagażników rowerowych na hak

Rowery zamontujemy na bagażniku dachowym, na klapie i na haku. Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy. Dużą popularnością ze względu na łatwość i szybkość montażu cieszą się bagażniki na hak. Co w ich ramach oferują producenci?

Zalety bagażników na hak

Oprócz wspomnianego szybkiego i prostego montażu mają też inne zalety:

  • wygoda przy ustawianiu rowerów- to niewątpliwa ich zaleta, w odróżnieniu boxy dachowe , gdzie rower musisz wysoko dźwignąć, tu wystarczy nawet tylko kilkanaście centymetrów w przypadku platform,

  • możliwość ustawienia kilku rowerów,

  • bezpieczeństwo, przez wielu ekspertów uważane za najbezpieczniejszy bagażnik,

  • ekologia, nie mają wpływu na większe zużycie paliwa.

Ponadto, wiele nowoczesnych bagażników na hak posiada funkcję odchylania razem z załadunkiem, dzięki czemu nie ma konieczności wypinania rowerów, by otworzyć bagażnik.

Poza tym jeżeli jedziesz z rowerami w dłuższą trasę warto zaopatrzyć się w praktyczne gadżety takie jak np. przenośny kompresor lub niezbędnik kierowcy z latarką i narzędziami.

Rodzaje bagażników na hak

Co mamy do wyboru, jeśli chodzi o ten rodzaj bagażników rowerowych?

  • Wieszak- szybko, lekko i bez większego trudu, tak zazwyczaj przebiega montaż w jego przypadku. Średnio utrzymuje on około 50 kg, czyli kilka rowerów. Są tanie, ale też mają minusy. Głównym brak oświetlenia i brak miejsca na trzecią rejestrację, dlatego należy zadbać o to, by rowery nie zasłaniały ani jednego, ani drugiego. Muszą być stosunkowo wysoko. Wieszaki sprawdzają się przy krótkich i mało wymagających trasach.

  • Platformy- są droższe od wieszaków, natomiast uważane za bezpieczniejsze. Poza tym nie ma problemu z oświetleniem i miejscem na tablicę. Rowery na platformach stoją stabilnie, nie ocierają się o siebie, zatem nie ma ryzyka zarysowań. W przypadku dłuższych, częstych podróży, gdy rowery są o różnej wielkości, na przykład również dla dzieci, lepszą opcją są właśnie platformy.

Trudniej z parkowaniem

W przypadku bagażników rowerowych na hak kierowcom zdarza się zapomnieć, że ich auto jest dłuższe niż bez rowerów. Stąd zdarzają się stłuczki. Z resztą dotyczy to nie tylko bagażników na hak, ale i również montowanych na klapie. Warto o tym pamiętać przy parkowaniu.

Jeżeli nigdy nie używałeś bagażnika rowerowego a chciałbyś sprawdzić czy poradzisz sobie z jazdą z takim bagażnikiem zawsze możesz skorzystać z usług wypożyczalni bagażników rowerowych w Warszawie np. Piterson.

Platforma może być dwa razy droższa od wieszaka, ale warto wziąć pod uwagę, że daje większy komfort jazdy. Nie zerkasz cały czas w lusterko, czy rowery są w tym samym miejscu.

5/5 - (1 vote)

Dopłata do odszkodowania OC – jak ją uzyskać?

Poprzedni

Giełda samochodowa Wrocław – Jak kupić auto na giełdzie

Następny

Zobacz także

Więcej 4 kółka