Opony letnie a zimowe

Czym różnią się opony letnie od zimowych? Kiedy należy zmienić opony zimowe na letnie? Jeśli szukasz informacji na ten temat, znajdziesz je w niniejszym artykule.

Zastanawiasz się, czy to już jest ten czas, aby wymienić opony zimowe na letnie? Dlaczego w ogóle należy to zrobić? Aby zrozumieć tę konieczność, w pierwszej kolejności warto zapoznać się z krótką charakterystyką opon letnich i zimowych. Zapraszamy do lektury!

Opony letnie a zimowe – czym się różnią? 1

Czym różnią się opony letnie od zimowych?

Różnice między oponami letnimi a zimowymi widać przede wszystkim w mieszance kauczukowej, którą wykorzystuje się do ich produkcji, we wzorze bieżnika oraz w samej strukturze. Wszystkie opony letnie gwarantują dużo lepsze osiągi w wysokich temperaturach. Wyróżniają się twardą mieszanką, która nieco mięknie przy dodatnich temperaturach. Ta sytuacja sprawia, że opona jest w stanie bez problemu dostosować się do każdej nawierzchni – zarówno suchej, jak i mokrej. W porównaniu do opon zimowych letnie mają mniej rowków. Odpowiednie żebra bieżnika zmniejszają ryzyko wystąpienia aquaplaningu. Ponadto opony letnie gwarantują lepszą wzdłużną i poprzeczną przyczepność. Blokowy prosty wzór bieżnika i większa powierzchnia styku opony z drogą korzystnie wpływają na sterowność samochodu.

Czytaj także: Opony całoroczne na testach: Michelin CrossClimate 2 vs Goodyear Vector 4Seasons vs Continental AllSeasonContact – Które wybrać?

W oponach zimowych natomiast stosuje się dużo głębszy bieżnik, w którym w trakcie jazdy zwykle zalega śnieg – jeśli oczywiście jeździmy po ośnieżonej nawierzchni. Dzięki temu przyczepność na śnieżnych oraz oblodzonych drogach jest jeszcze większa. Bieżnik ma także wiele wąskich rowków, których celem jest rozpraszanie wody i tym samym zapobieganie wystąpienia aquaplaningu. Ponadto wgryzają się w lód, śnieg, a nawet błoto i tym samym gwarantują odpowiednią przyczepność w trakcie jazdy.

Opony letnie a zimowe – czym się różnią? 2

Kiedy należy wymienić opony zimowe na letnie?

Kiedy należy wymienić opony samochodowe z zimowych na letnie? Najlepszym momentem jest ten, kiedy temperatura powietrza w ciągu dnia jest większa, niż 7 stopni Celsjusza. To właśnie wtedy opony zimowe tracą swoje właściwości, a mieszanka, z której się je produkuje, nie gwarantuje już odpowiedniej trakcji. Jeśli zatem w najbliższym czasie temperatura powietrza będzie już przekraczać 7 stopni w trakcie dnia, to dobry moment, aby wymienić opony zimowe na letnie.

Podobnie sytuacja wygląda zimą. W niższych temperaturach opony zimowe gwarantują odpowiednie bezpieczeństwo jazdy. Kiedy zatem należy wymienić opony letnie na zimowe? Analogicznie do sytuacji opisanej wyżej – gdy temperatura powietrza w ciągu dnia spada poniżej 7 stopni Celsjusza.

Opony letnie a zimowe – czym się różnią? 3

Interesują Cię nowe opony? Zastanawiasz się, czy tanie opony letnie będą dobrym rozwiązaniem? Wszystko zależy od tego, jak dużo jeździsz samochodem i czy kupienie nowych w kolejnym roku nie stanowi dla Ciebie problemu. Lepszym rozwiązaniem jest jednak decydowanie się na opony klasy średniej lub na takie, które oferuje klasa premium. Lepsze opony wystarczą Ci na kilka sezonów. Chcąc kupić dobre letnie opony wystarczy tak naprawdę znać rozmiar opony. Obecnie parametry opon letnich oferowanych przez sprawdzone firmy są na bardzo wysokim poziomie.

5/5 - (3 votes)

Gdzie kupić samochód używany? – różnice pomiędzy komisem i salonem

Poprzedni

Samochód zastępczy – kiedy przysługuje i jak go uzyskać?

Następny

Zobacz także

Więcej Porady