Kiedy warto wyposażyć auto w ogrzewanie postojowe?

Ogrzewanie postojowe umożliwia ogrzewanie pojazdu podczas postoju w garażu lub na parkingu. Kiedy warto zdecydować się na zainstalowanie takiego systemu?

Jak działa system ogrzewania postojowego?

Webasto, ponieważ tak potocznie określa się ogrzewanie postojowe, może działać na kilka sposobów zależnie od rodzaju wybranego systemu.

Najtańsze i najprostsze w montażu będzie ogrzewanie postojowe elektryczne, które podłącza się do gniazdka w garażu. Tego typu system ma jednak ograniczone zastosowanie, ponieważ nie będzie można wykorzystać go w innych miejscach, gdzie podłączenie do źródła energii nie jest możliwe.

Większą niezależność w działaniu daje ogrzewanie postojowe spalinowe, które pobiera energię z paliwa znajdującego się w baku samochodu i w mniejszym stopniu z jego akumulatora.

Zobacz także>> Samochody elektryczne z napędem 4×4 w finansowaniu

Ogrzewanie spalinowe dzielone jest na dwie kategorie, czyli na ogrzewanie postojowe suche 12 V, które emituje ciepłe powietrze, a także na ogrzewanie postojowe mokre, które podłączane jest do układu chłodzenia. To pierwsze jest tańsze i prostsze w instalacji, natomiast drugie drodze i bardziej wymagające montażu.

Kiedy warto zamontować ogrzewania postojowe w samochodzie?

Montaż ogrzewania postojowego będzie bardzo dobrym wyborem wtedy, gdy celem jest większy komfort podczas jazdy samochodem w trakcie zimy. Na jego zakup warto zdecydować się w sytuacjach jak:

  • Parkowanie pojazdu na dworze – gdy auto jest parkowane przed blokiem lub w innym miejscu, dlatego narażone jest ono na szybkie wychłodzenie. Wtedy stosuje się ogrzewanie spalinowe, które nie wymaga podłączania do gniazdka.
  • Parkowanie pojazdu w nieogrzewanym i nieocieplonym garażu – jeżeli garaż ten ma podłączenie do prądu, wtedy można zdecydować się na ogrzewanie elektryczne.
  • Praca w terenie – osoby, które często pracują w terenie, mogą robić to wygodniej w okresie zimowym, gdy będą miały w samochodzie system webasto.
  • Wyjazdy zimowe – webasto również sprawdzi się podczas zimowych wyjazdów na narty lub w góry, ponieważ po zakończonej aktywności można wrócić do ciepłego, przytulnego samochodu i łatwo się ogrzać.
  • Dziecko w samochodzie – można wtedy zadbać o maksymalny komfort maluszka, który nie jest narażony na wychłodzenie.

Wobec tego ogrzewanie postojowe ma bardzo szerokie zastosowanie i będzie mogło ono sprawdzić się w wielu sytuacjach. Systemy webasto można zakupić obecnie w wielu firmach, które zajmują się również ich profesjonalnym montażem oraz serwisem w razie pojawienia się jakichkolwiek usterek. Oferty dostępne są online.

5/5 - (2 votes)

Gama crossoverów Suzuki

Poprzedni

Leasing samochodowy: Twoje okno na świat nowoczesnej motoryzacji

Następny

Zobacz także

Więcej Porady