Decyzja o wyborze nowej wagi rolniczej powinna zostać dokładnie przemyślana. Nowoczesne technologie wkraczają bowiem do każdego aspektu pracy w gospodarstwach, w tym także do sposobu mierzenia masy towarów czy zwierząt, zarządzania produkcja oraz logistyką. Jaką wagę wybrać zatem, aby spełniała potrzeby współczesnego gospodarstwa przez wiele lat?
Spis treści
Parametry techniczne
Pierwszym krokiem przy wyborze wagi rolniczej jest określenie jej nośności, czyli maksymalnej masy, jaką może zmierzyć. Ważne jest, aby ten parametr dostosować do potrzeb konkretnego gospodarstwa. Dla mniejszych przedsiębiorstw zwykle wystarczające są najazdowe wagi o nośności do kilku ton, natomiast jeśli ktoś prowadzi większą działalność – może potrzebować urządzenia o nośności sięgającej nawet kilkudziesięciu ton.
W tym kroku należy również uwzględnić zapas nośności, aby poszerzyć zakres zastosowania wagi oraz uniknąć jej przeciążania, co mogłoby prowadzić do uszkodzenia sprzętu. Poza tym ważną kwestią jest też wybór urządzenia o odpowiednich wymiarach. W rolnictwie zwykle zaleca się modele o długości od 14 do 18 metrów, które są uniwersalne i przystosowane do ważenia systemów ciągnikowych oraz samochodowych.
Solidna konstrukcja
W ofercie producentów wag dostępne są pomosty stalowe, żelbetowe bądź żelbetowo-stalowe. Wszystkie wyróżniają się odpornością na działanie czynników atmosferycznych i są przeznaczone do intensywnego użytkowania. Wspomniane modele różni jednak cena, która jest nieco niższa w przypadku wariantów betonowych.
Zaopatrując się w wagę rolniczą, warto wybrać sprzęt od producenta, który dodatkowo dostarczy indywidualny, fachowy projekt jego montażu. Dzięki temu zyskamy pewność, że stworzymy porządny fundament i właściwie zamontujemy pomost. Sprawi to, że betonowa platforma w przyszłości będzie doskonale sprawdzała się jako antypoślizgowa powierzchnia zapewniająca stabilność oraz bezpieczeństwo podczas ważenia nawet wyjątkowo ciężkich ładunków.
Czy warto rozważyć zakup używanej wagi?
Wielu rolników mających ograniczony budżet interesują używane wagi samochodowe. Wybór tego typu urządzeń może być dobrym rozwiązaniem, jeśli przed dokonaniem transakcji inwestor dokładnie sprawdzi stan techniczny wybranego sprzętu, a w szczególności kondycję mechanizmu pomiarowego. Warto upewnić się też, że żaden element konstrukcji nie jest osłabiony korozją, aby zakupić model, który nie zniszczy się po krótkim czasie. Należy pamiętać też, że po przewiezieniu wagi i jej montażu w innym miejscu niezbędne jest wykonanie ponownej legalizacji, co wraz z transportem generuje dodatkowy koszt. Sprawia to, że w wielu przypadkach lepiej jest wydać nieco większą sumę oraz zaopatrzyć się w nową wagę samochodową z gwarancją i zerowym zużyciem. Wówczas w zamian za dodatkowe opłaty związane z legalizacją można też zainwestować w najnowszą technologię pomiarową.
Funkcjonalność wagi rolniczej
Chociaż w sprzedaży wciąż dostępne są wagi mechaniczne, to zdecydowanie większą wygodą cieszyć się można przy stosowaniu urządzeń rolniczych wyposażonych w elektroniczne mierniki i czujniki wagowe. Dzięki nim sprzęt na dużym wyświetlaczu wskazuje dokonane pomiary. Działa też praktycznie bezobsługowo i nie jest skomplikowany w użytkowaniu, do którego nie trzeba angażować dużej liczby osób. Pozwala to na szybkie i precyzyjne przeprowadzanie różnych operacji w gospodarstwie.
Zgodność z aktualnymi normami
Przy wyborze wagi rolniczej trzeba też mieć na względzie jej zgodność z obowiązującymi normami. Podstawą jest sprawdzenie, czy dany producent oferuje urządzenia z odpowiednim zezwoleniem do obrotu i użytkowania wydanym przez Prezesa Głównego Urzędu Miar w Warszawie.
Wagi powinny spełniać też aktualne normy europejskie związane z rozliczeniami handlowymi, co jest szczególnie istotne w obecnych czasach, kiedy na sprzedaż i transport produktów rolnych nakładane są restrykcyjne wymogi. Z tego też powodu kwestia zaopatrzenia się w porządną oraz zapewniająca rzetelne pomiary wagę stanowi gwarancję posiadania kontroli nad przepływem towarów.