Porsche

Porsche nie trzeba nikomu przedstawiać, jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek samochodów sportowych na świecie. Już od wielu lat oferta producenta rozszerzona jest o luksusowe limuzyny i SUV-y, ale to właśnie tory wyścigowe były domem dla pierwszych samochodów sygnowanych nazwiskiem Porsche. Chociaż nie były to pierwsze auta, jakie stworzył protoplasta marki i równocześnie genialny konstruktor motoryzacyjny. Jak wyglądała zatem historia marki Porsche?

Kim był Ferdinand Porsche?

Założycielem firmy Porsche, która o dziwo po dziś dzień pozostaje przedsiębiorstwem rodzinnym, był urodzony jeszcze w monarchii austro-węgierskiej, w 1875 roku, Ferdinand Porsche. Ten wybitny konstruktor samochodów pracował w różnych przedsiębiorstwach motoryzacyjnych. Przez jakiś czas nawet w Daimler-Benz, czyli u producenta Mercedesów.

To również on stworzył pierwszy na świecie samochód z napędem na cztery koła. I zrobił to już w 1900 roku. Prawdziwym sukcesem, od którego rozpoczęła się historia marki Porsche, stała się jednak konstrukcja całkowicie niesportowa i na pewno nieluksusowa, bo stworzona dla ludu!

Ojciec Garbusa!

Tak, to właśnie Ferdinand Porsche, wraz ze swoim synem Ferrym oraz Erwinem Komendą stworzyli samochód dla ludu, czyli sławnego Volkswagena Garbusa (Volkswagen Beetle). Model ten odegrał dla Niemców podobną rolę, jak wiele lat później Fiat 126p w Polsce, czyli zmotoryzował Niemcy, a przy okazji także sporą część powojennego świata!

Powojennego, ponieważ o ile trafił do produkcji testowej już w 1939 roku, to w czasie II wojny światowej wszystkie koncerny motoryzacyjne Niemiec zostały przemianowane na przedsiębiorstwa zbrojeniowe, dlatego do produkcji seryjnej doszło dopiero po zakończeniu wojny.

Porsche dzisiaj – gigant motoryzacji!

Ferdinand Porsche został jednak odsunięty od sukcesu Garbusa. Nie przeszkodziło to jednak założeniu przez jego syna w 1948 roku fabryki Porsche, w której zaczęto produkować sportowe bestie. Sam Ferdynand Porsche był konstruktorem ponad 300 pojazdów i udało mu się uzyskać około 1000 patentów w dziedzinie motoryzacji. I tak rozpoczęła się sportowa historia marki Porsche.

Porsche stało się prawdziwym królem wyścigów. To właśnie sportowe samochody Porsche mają na swoim koncie liczbę aż 19 zwycięstw w 24-godzinnym wyścigu Le Mans. I do dzisiaj marka produkuje modele samochodów sportowych, które wygrywają w prestiżowych imprezach motorowych. A o takich modelach jak Porsche 911, Porsche Boxster, czy Porsche Spyder albo Carrera, słyszał chyba każdy!

To jednak nie wszystko. Niektórzy mogą nie wiedzieć, że rodzina Porsche kontroluje dzisiaj bezpośrednio lub pośrednio takie marki samochodowe jak: Volkswagen, Audi, Skoda, Seat, Bentley, Lamborghini, Ducati, Bugatti, Scania i MAN. Mamy zatem do czynienia z prawdziwą motoryzacyjną arystokracją!

Serwis Porsche w Polsce

Sam Ferdynand Porsche mówił, że tworzy auta, które są nikomu niepotrzebne, a każdy chce je mieć. Samochody marki Porsche to z pewnością wyjątkowe konstrukcje, które dostarczają wspaniałych wrażeń z jazdy i gwarantują wyjątkowe osiągi. Jednocześnie to samochody mocno zaawanasowane technologicznie, dlatego też ich obsługa powinna być powierzana profesjonalistom. Nie jest łatwo ich znaleźć, ponieważ serwis Porsche wymaga sporej wiedzy i doświadczenia. Potrzebny jest również komputer oraz oprogramowanie służące do diagnozowania tych aut.

Znaleźliśmy jednak miejsce, gdzie można liczyć na profesjonalną obsługę serwisową Porsche, przy zachowaniu dość atrakcyjnych cen. Jest to salon i serwis samochodowy VCentrum z Warszawy, który nie tylko zajmuje się serwisem Porsche w sposób profesjonalny, ale także sprzedaje sprawdzone, używane egzemplarze aut tej marki. Warto mieć to na uwadze, jeśli chcemy przekonać się na własnej skórze, jak to jest poruszać się po drodze legendą – oczywiście w 100 procentach sprawną legendą!

5/5 - (2 votes)

Historia Land Rovera

Poprzedni

5 powodów, dlaczego opłaca się sprowadzić auto z USA

Następny

Zobacz także

Więcej 4 kółka