Najnowsze technologie w samochodach
IT oraz motoryzacja coraz bardziej się do siebie zbliża. Każdego dnia możemy spotkać się z coraz to nowszymi technologiami w samochodach. Nowe rozwiązania mogą nas przytłoczyć, dlatego warto się im bliżej przyjrzeć.
 

Najnowsze technologie w samochodach – Systemy bezpieczeństwa

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest system wsparcia kierowcy. Jego zadaniem jest pomoc w prowadzeniu auta, a jeśli będzie taka potrzeba, to zapobiegną wypadkowi. Nie mówimy tutaj o wszystkim znanym systemie biernych poduszek powietrznych, chodzi o inteligencję, która jeszcze przed nami rozpozna zagrożenia i zapobiegnie kolizji.

Wykorzystywany przez Toyotę system bezpieczeństwa nazwany Toyota Safety Sense jest rozwiązaniem, które działa na zasadzie kooperacji kamer i lasera. Jak to działa? Jego zadaniem jest reagowanie, kiedy ma dojść do potencjalnego zderzenia, ostrzega on nas także, kiedy nieświadomie zmienimy pas ruchu oraz jest w stanie rozpoznawać znaki drogowe. Według badań przeprowadzonych przez Japończyków ryzyko kolizji z poprzedzającym nas samochodem spada aż o połowę, kiedy w aucie został zaimplementowany właśnie ten system. 

Autonomiczne samochody

Przyszłość jest teraz, można by powiedzieć, patrząc na testy autonomicznych samochodów. Oczywiście takie nowinki potrzebują jeszcze wielu testów, zanim wejdą na stałe do użytku, jednak eksperci nie pozostawiają złudzeń, twierdzą, że to właśnie autonomiczne samochody są przyszłością motoryzacji. Bardzo możliwe, a wręcz pewne, że to już w tej dekadzie spotkamy się z takimi sprzętami w ruchu drogowym.

Na jakiej zasadzie działa taki samochód. Aby to zobrazować, został wyodrębniony pięciostopniowy zakres autonomiczności. Należą do niego:

  • Pierwszy już jest w użyciu od pewnego czasu. Nalezą do niego systemy, które są odpowiedzialne za niektóre elementy prowadzenia takie, jak tempomat. Jednak w tym wypadku kierowca bez względu na wszystko musi trzymać kierownicę w dłoniach.
  • Drugim poziomem jest system, który nazywamy jazdą półautomatyczną. Modernistyczne auto wyposażone w takie systemy jest w stanie samo utrzymywać swój pas, jechać prosto oraz utrzymywać wymagane odległości od innych pojazdów. 
  • Na trzecim poziomie autonomiczności, auto jest w stanie samodzielnie prowadzić, jednak kierowca musi być w stanie czuwania, aby w niecodziennych sytuacjach przejąć sterowanie.
  • Czwarty poziom działa na zasadzie całkowitego radzenia sobie z jazdą bez jakiejkolwiek pomocy ze strony kierowcy. Takie auto jest w stanie jechać nawet po drogach krajowych czy w ruchu miejskim.
  • Ostatni poziom, czyli piąty to pełna autonomiczność. W takich samochodach kierowca nie musi zajmować się żadną czynnością odpowiedzialną za sterowanie.

Samochód napędzany wodorem

Nową technologią w motoryzacji jest samochód wodorowy. Alternatywne napędy zyskują na wartości, szczególnie od momentu, kiedy zasoby ropy naftowej zauważalnie zaczęły się wyczerpywać. W związku z tym na rynku możemy spotykać się z coraz większą ilością aut elektrycznych. Toyota wymyśliła jednak inny sposób na elektromobliność.

I tak powstała Toyota Mirai, czyli po japońsku przyszłość. Jej produkcja rozpoczęła się w 2014 roku i jest to pierwsze fabrycznie produkowane auto wodorowe. Na pokładzie samochodu możemy znaleźć swoistą elektrownię. Spotkamy się tam z ogniwami paliwowymi, które poprzez reagowanie wodoru z tlen wytwarzają prąd wykorzystywany do zasilania pojazdu.

Efektem ubocznym takiego działania jest woda. Samochód ładuje się jedynie trzy minuty, czyli tyle ile tankujemy zwykłe samochody spalinowe. Ze względu na sporą dostępność wodoru, wiele ludzi mówi, że to właśnie auta wodorowe staną się najpopularniejszymi rozwiązaniami w ciągu kilku lat. 

5/5 - (9 votes)

Jak dobrać odpowiedni akumulator do traktorka ogrodowego?

Poprzedni

Nowa stylistyka wzoru logo komunikacyjnego BMW

Następny

Zobacz także

Więcej Wiadomości