Jak sprawdzić auto przed kupnem?

W obecnych czasach sprawdzenie samochodu używanego przed kupnem powinno być dla nas obowiązkowe. Nie tylko jest to coraz prostsze, ale również umożliwi nam uniknięcie potencjalnego oszustwa, o które naprawdę nie jest trudno.

Wszystko wynika z faktu, że rynek samochodów używanych jest bardzo konkurencyjny. Niestety, wielu sprzedających stwierdza, że ciężko konkurować z innymi, jeżeli oferuje się swoim klientom samochody w sposób uczciwy. Jako kupujący szukamy najlepszych okazji, samochodów niemal idealnych, chociaż wciąż używanych. Mamy dostęp do ogromnej ilości ofert, dzięki czemu możemy wybierać te najlepsze.

Wielu sprzedających naciąga informacje o danych samochodach lub wręcz oszukuje nas, nie informując nas o ich licznych problemach. W takich przypadkach oferty ich pojazdów prezentują się jednak skrajnie atrakcyjnie. I to właśnie z takimi ofertami konkurować trudno, dlatego coraz większa liczba sprzedających dostosowuje się do tego niechlubnego trendu, przez co coraz większa ilość samochodów z problemami przedstawiana jest w ogłoszeniach sprzedających jako samochody idealne.

 

Na co zwracać szczególną uwagę? Na samochody sprowadzane

 

Cały czas wielu osobom wydaje się, że samochody na zachodzie są tańsze, niż te w Polsce. Niestety, nie jest tak, a ceny możemy uznać za porównywalne. To jednak samochody sprowadzane często oferowane nam są w znakomitych cenach. Czemu tak jest?

Zobacz także >> Z Holandii do Polski busem

Zacznijmy do tego, że samochody sprowadzane to również koszty, o których często zapominamy. Koszt sprowadzenia, koszt wyjazdu po takich samochód, koszt jego poszukiwania, po czym wynagrodzenie dla osób, które się tym zajmują – wszystkie te kwoty wliczane są później w ostateczną cenę pojazdu, którą płacimy już w Polsce. Jeżeli jest ona skrajnie niska, to warto zastanowić się, jak to jest możliwe i ile ktoś musiał zapłacić dany pojazd za granicą, i dlaczego musiała być to tak niska kwota?

Niestety, fakty są takie, że samochody często mają swoje liczne problemy. Wiele przejechanych kilometrów, wypadki i inne kolizje, do tego liczne problemy techniczne – to dlatego zazwyczaj samochody udaje się kupić tak tanio. Oczywiście, jest szansa na to, że ktoś kupi pojazd w cenie bardziej niskiej, ponieważ np. właścicielowi zależy na czasie. Niestety, nie są to sytuacje standardowe i powszechne. Bardziej powinniśmy zakładać, że samochód jest tańszy, bo nie jest idealny.

Zanim jednak pojazdy takie trafiają na polski rynek samochodów używanych i na liczne portale, takie jak Allegro, OLX czy OtoMoto, są one do tego przygotowywane. Cofanie liczników to standardowa praktyka, jednak czasem możemy spotkać się nawet z fałszowaniem książek serwisowych. Wymienia się również najbardziej zużyte elementy, wszystko po to, by nie było widać po nich licznych przejechanych kilometrów.

Zapomina się również o kolizjach czy wypadkach – nawet auta po dachowaniu potrafią być w Polsce oferowane jako pojazdy bezkolizyjne! To skrajny, lecz prawdziwy przypadek, co pokazuje nam, jak poważne patrologie toczą polski rynek samochodów używanych.

Oczywiście podobne problemy mogą dotyczyć samochodów, które już w Polsce się znajdują, lecz pamiętajmy, że w ich przypadku takie „modyfikacje” są znacznie trudniejsze i znacznie bardziej ryzykowne. Samo cofanie licznika nie jest już takie proste – od niedawna jest ono karalne, a zarówno osoba, która je zleca, jak i ta, która proceder ten wykonuje, mogą liczyć się nawet z kara wiezienia, i to do 5 lat! Dodatkowo, w przypadku samochodów z Polski znacznie łatwiej poznać ich historię lub zweryfikować fakt, czy pokaz naprawdę był serwisowany w ASO.

Ciekawostka: Szacuje się, że nawet do 80% samochodów sprowadzanych do Polski ma cofnięty licznik.

Dlatego właśnie sprawdzanie samochodu przed kupnem jest tak istotne – jeżeli tego nie zrobimy, możemy kupić samochód, które jedynie w deklaracjach sprzedającego jest znakomitą inwestycją. Później może okazać się, że jest to prawdziwa studnia bez dna, w którą będziemy musieli zainwestować naprawdę sporo, by móc nią bezpiecznie podróżować.

 

Jak sprawdzać samochód przed kupnem?

 

Możemy zrobić to sami, o ile mamy umiejętności, sprzęt, doświadczenie, lub osobę, która zrobi to za nas. Dodatkowo samochód w takim przypadku musi raczej znajdować się dość blisko nas, by nie tracić na dojazd do niego całego dnia.

Co zrobić w sytuacji, gdy jest inaczej, samochód znajduje się naprawdę daleko lub sami, ani nikt z naszych bliskich, nie zna się na tyle na motoryzacji czy mechanice?

W takim przypadku pomoże nam Motocontroler. To firma, która sprawdza samochody przed kupnem dla swoich klientów, podobnie jak historię tych pojazdów. W cenie od 299 zł możemy dowiedzieć się o pojeździe naprawdę dużo – przykładowy raport znajduje się na stornie Motocontrolera.

Zlecamy sprawdzenie danego samochodu, opłacany wybrany pakiet, a specjalista z Motocontrolera sam umawia się na oględziny oraz na jazdę testową. Dzięki temu oszczędzamy czas i mamy pewność, że samochód został sprawdzony przez specjalistę. Jak dowodzą dane firmy, w aż 8 na 10 przypadków zdarza się, że sprzedający próbują coś ukryć przed sprawdzającym. Dodatkowo, w ramach raportu otrzymamy informacje o tym, czy zdaniem eksperta, który sprawdzał dany pojazd przed kupnem, jego zakupienie jest opłacalne, czy niekoniecznie.

 

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy – to idealny wybór, jeżeli chcemy być pewni, że kupujemy sprawny samochód używany!

Jakie rodzaje akumulatorów oferuje współczesny rynek motoryzacyjny?

Poprzedni

Chcesz wysłać części samochodowe kurierem? Koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Następny

Zobacz także

Więcej Porady