Nowy system poboru opłat drogowych, czyli e-TOLL, to prawdziwa rewolucja. Obecnie każdy samochód chcący skorzystać z płatnego odcinka drogi, musi skorzystać z modułu GPS śledzącego jego trasę. Teoretycznie wystarczy smartfon z aplikacją e-TOLL, jednak w przypadku pojazdów realizujących usługi transportu zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest specjalne urządzenie wyposażone w moduł GPS do samochodu.
Spis treści
Na czym polega nowy system poboru opłat i kogo dotyczy?
Nowy system poboru opłat e-TOLL bazuje na danych GPS. Wraz z jego wdrożeniem wyeliminowano możliwość kupienia biletu autostradowego w bramce. Przestały też działać bramownice, które do tej pory komunikowały się z urządzeniami do naliczania opłat umieszczanymi w samochodach ciężarowych. Wraz z wprowadzeniem nowych zasad opłaty są naliczane zgodnie z przebytym odcinkiem drogi, a dane są dostarczane za pomocą GPS. Kierowcy mogą korzystać z trzech metod ich przekazywania:
- aplikacji mobilnej – na smartfon lub tablet, dostępnej w Google Play i App Store,
- urządzenia OBU (on-board unit) – przenośnego, podłączanego pod gniazdo zapalniczki lub złącze OBD II,
- urządzenia ZSL (Zewnętrznego Systemu Lokalizacyjnego) – zamontowanego na stałe w pojeździe.
Zmiany dotyczą wszystkich kierowców. Kierowcy samochodów osobowych muszą się jednak martwić jedynie o dwa odcinki autostrad (A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Sośnica). Użytkownicy pojazdów lub zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz autobusów muszą korzystać z systemu na wszystkich odcinkach płatnych zarządzanych przez GDDKiA.
Aplikacja czy moduł GPS do samochodu – co wybrać?
Teoretycznie korzystanie z systemu e-TOLL jest bardzo proste – wystarczy pobrać oficjalną aplikację. W praktyce jej użytkowanie może być jednak zmorą dla zawodowego kierowcy. Warto wiedzieć, że prawidłowe działanie aplikacji wymaga działającego sygnału GSM, aktywnego połączenia internetowego oraz naładowanej baterii urządzenia. Przy wjeżdżaniu na odcinek płatny trzeba każdorazowo ją uruchomić i nacisnąć przycisk „rozpocznij przejazd”. Przejazd trzeba również manualnie zakończyć po opuszczeniu płatnej strefy.
Moduł GPS do samochodu w postaci urządzenia ZSL lub OBU rozwiązuje te problemy. Dane faktycznie są zbierane automatycznie i wysyłane do systemu. Nie trzeba nic ręcznie uruchamiać ani martwić się o niski poziom baterii urządzenia. Dzięki temu korzystanie z nich jest nie tylko wygodniejsze, ale również bezpieczniejsze. To właśnie dlatego firmy transportowe masowo wyposażają swoje pojazdy w zaawansowane systemy zawierające moduł GPS do auta. Przysłowiową wisienką na torcie jest zaś to, że oferują one również wiele innych przydatnych funkcji.
Moduł GPS do samochodu zapewnia znacznie wygodniejszą obsługę systemu e-TOLL. To jednak również dodatkowe wsparcie dla firmy zarządzającej flotą pojazdów – dzięki systemowi można bowiem zdalnie kontrolować lokalizację każdego z samochodów i wiele innych danych!
Moduł GPS do auta – dlaczego warto?
Moduł GPS do auta może się przydać każdemu, ale jest to rozwiązane wskazane szczególnie dla firm zarządzających flotami pojazdów. Urządzenia e-TOLL zdecydowanie ułatwiają bowiem związane z tym zadania, umożliwiając dostęp do systemu monitorującego pojazdy. Dzięki wygodnej w obsłudze aplikacji można przeglądać dane dotyczące nie tylko aktualnej lokalizacji każdego z pojazdów, ale również przebytych tras, prędkości i wielu innych aspektów. Moduł GPS do samochodu można też podłączyć do tachografu i komputera pokładowego, zyskując zdalny dostęp do jeszcze większej ilości informacji. To jeden ze skuteczniejszych rodzajów zabezpieczenia na wypadek kradzieży, ponieważ pomaga szybko zlokalizować auto. Pozwala również zaoszczędzić mnóstwo czasu przeznaczanego na zarządzanie flotą. Nierzadko moduł GPS do samochodu pomaga też uzyskać znaczne oszczędności na kosztach paliwa, ponieważ umożliwia monitorowanie jego stanu i analizę stylu jazdy. Dlatego zapewnia wymierne korzyści!