Leasing z reguły kojarzy się przede wszystkim z samochodami. Warto jednak wiedzieć, że może to być sposób na pozyskanie np. maszyny rolniczej do swojego gospodarstwa czy innych urządzeń potrzebnych w przedsiębiorstwie. Co można wziąć w leasing w 2024 roku? Na co najczęściej decydują się przedsiębiorcy i z czego to wynika?
Spis treści
Na czym polega leasing? Co warto o nim wiedzieć?
Leasing jest umową, którą zawiera się pomiędzy leasingodawcą (podmiotem finansującym dany środek trwały) a leasingobiorcą (osobą odpowiedzialną za spłacanie rat leasingowych, której udostępnia się np. samochód).
O leasingu warto wiedzieć, że:
- istnieją jego różne rodzaje — np. leasing operacyjny czy finansowy. Różnią się one od siebie okresem obowiązywania czy np. możliwościami związanymi z optymalizacją podatkowymi;
- pozwala on obniżyć wysokość należności podatkowych — dzięki zawarciu umowy można np. zmniejszyć wysokość płaconego podatku VAT;
- w ramach leasingu można wziąć nie tylko nowe auto czy maszynę rolniczą, ale też te używane — to daje większą elastyczność i pozwala dopasować konkretną ofertę do indywidualnych potrzeb;
- w ramach zawartej umowy leasingobiorca staje się użytkownikiem samochodu, a nie jego właścicielem — może później dokonać wykupu, aby przeszło na niego prawo własności;
- proces leasingowy składa się z kilku etapów — w tym zgromadzenia dokumentów, wyboru samochodu, zatwierdzenia finansowania, dostawy pojazdu;
- od wyboru dobrej firmy leasingowej zależy specyfika i opłacalność konkretnej umowy — wybierz podmiot, który ma pozytywne opinie, rozbudowaną ofertę i ugruntowaną pozycję na rynku. To da Ci gwarancję, że współpraca z nim będzie się dobrze układała, a Ty zyskasz szansę, żeby znaleźć auto na miarę własnych oczekiwań.
Znajomość specyfiki tego zagadnienia znacznie ułatwi Ci podjęcie decyzji o zawarciu umowy we w pełni świadomy sposób — bez ryzyka i z leasingodawcą wartym zaufania.
Co można wziąć w leasing w 2024 roku?
Warto też wiedzieć, co można wziąć w leasing w 2024 roku, będąc przedsiębiorcą. Są to m.in.:
- pojazdy lekkie,
- pojazdy ciężkie,
- maszyny i inne urządzenia (w tym przede wszystkim maszyny rolnicze, ale też inne stosowane np. w przemyśle).
Leasing najczęściej kojarzy się jednak z samochodami, choć można wykorzystać go również jako narzędzie do pozyskania innych elementów przydatnych w procesie rozwoju przedsiębiorstwa, na które nie chce się zbierać latami lub brać standardowego kredyt. Ten jest wyżej oprocentowany, mniej dostępny, wymaga większej liczby formalności i znacznie obniża zdolność kredytową.
Co przedsiębiorcy biorą najchętniej w leasing?
Związek Polskiego Leasingu wskazuje, że środkami trwałymi najczęściej finansowanym z leasingu są samochody lekkie. Stanowią prawie 49% wszystkich tego typu umów — około 22% to samochody ciężarowe, 24% to maszyny i urządzenia, a niecałe 4% to inne środki trwałe [źródło: (https://www.leasing.org.pl/2023]. Dane wskazują, że osoby korzystające z leasingu, a przeważnie są to przedsiębiorcy, najczęściej zawierają umowę po to, aby uzyskać dostęp do samochodu lekkiego. Może to być np. nowy SUV prosto z fabryki, z bieżącego roku, ale też np. 1-, 2- czy 3-letnie używane auto — wciąż nowoczesne (z technologiami zapewniającymi komfort jazdy i bezpieczeństwo), z niskim przebiegiem, nowymi i niewyeksploatowanymi podzespołami, ale w korzystnej cenie.
Jak wybrać auto, które weźmie się w leasing?
W leasing możesz wziąć nowe lub używane auto wybranej przez siebie marki — tej bardziej znanej jak np. Toyota lub mniej popularnej, jak np. SsangYong. Dostępność na rynku wielu różnych modeli pozwala na dopasowanie jednego z nich do indywidualnych potrzeb, w tym do Twoich założeń budżetowych, oczekiwań dotyczących parametrów pojazdu, wysokości opłaty wstępnej i kwoty wykupu. Szukając konkretnego samochodu, zwróć uwagę na:
- wysokość miesięcznej raty — możesz wybrać auto z ratą około 1000 zł netto lub nawet mniej, a także kilka razy droższe;
- kwotę opłaty wstępnej — będzie to Twój wkład w leasing;
- wysokość wykupu — za tę kwotę będziesz mógł później kupić samochód na własność firmy;
- okres leasingu — może wynosić np. 24 czy 60 miesięcy;
- specyfikę auta — możesz wybrać ekonomiczną jednostkę lub tę o sportowym trybie w zależności od swoich preferencji.
Jakie modele są obecnie warte zainteresowania? Możesz rozważyć np. leasing SsangYong Tivoli. Auto w wersji Adventure Plus 1.5 ma silnik na benzynę o pojemności 1,5 l, 163 KM i automatyczną skrzynię biegów. To w połączeniu z napędem na przednie koła daje gwarancję komfortu podczas jazdy oraz uniwersalnego zastosowania — zarówno do podróżowania po mieście, jak i poza nim. W standardowym wyposażeniu samochód ma m.in. czujnik deszczu, kamerę cofania, DAA — asystenta zmęczenia kierowcy czy czujniki parkowania z przodu i z tyłu.
W leasing możesz wziąć obecnie samochód lekki, samochód ciężki, maszyny i urządzenia. Dzięki temu możesz rozwijać swój biznes i stawiać na komfort w swojej pracy. Najczęściej przedsiębiorcy decydują się na leasing samochodu. Jest najbardziej uniwersalny, przydatny praktycznie w każdej pracy, a nowy czy kilkuletni pojazd wpływa na niezawodność i komfort podczas jazdy.