Leasing auta

Leasing samochodowy cieszy się niesłabnącą popularnością wśród przedsiębiorców. Powodów ku temu jest kilka, jednak w dużej mierze wiąże się to z korzyściami podatkowymi możliwymi do osiągnięcia. Sprawdź, jakie elementy w ramach leasingowania pojazdu można wliczyć w koszty uzyskania przychodu.

Korzystanie z leasingu ma wiele zalet, stąd tak duża popularność tej formy finansowania. Pozwala bowiem nie tylko na zbudowanie sporej floty pojazdów stosunkowo niskim kosztem, ale również ma swoje zalety w kontekście podatków.

Leasing samochodowy a koszty uzyskania przychodu

O ile w przypadku kredytu samochodowego możliwości wliczania w koszty uzyskania przychodu elementów tej formy finansowania są dość ograniczone, o tyle leasing pojazdów daje znacznie więcej. Wynika to przede wszystkim ze specyfiki tego produktu finansowego.

Warto pamiętać, że leasing samochodowy oznacza udostępnienie pojazdu przez firmę leasingową na rzecz przedsiębiorcy. Oznacza to, że właścicielem samochodu nadal pozostaje leasingodawca, zaś leasingobiorca jest jedynie użytkownikiem auta. Dlatego leasing samochodowy daje znacznie większe możliwości w kwestii dokonywania odliczeń podatkowych. Nie ogranicza się bowiem wyłącznie do wliczania w koszty uzyskania przychodów części odsetkowej raty – jak to ma miejsce w przypadku kredytu samochodowego.

Do kosztów uzyskania przychodu w ramach leasingu samochodowego można zaliczyć elementy, takie jak:

  • opłata wstępna

Opłata wstępna to pierwsza kwota ponoszona w ramach leasingu samochodowego. Stanowi procentową część wartości fakturowej pojazdu.

W przypadku tej formy finansowania, opłatę wstępną można w całości wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Jeżeli więc zdecydujesz się np. na Leasing niższych rat dostępny w ofercie Toyota Leasing z opcją nawet 50% opłaty wstępnej, wówczas większą kwotę będzie można odliczyć na starcie.

  • rata leasingowa

W przeciwieństwie do kredytu samochodowego, w przypadku którego można odliczyć wyłącznie część odsetkową raty, leasing daje możliwość odliczenia całej raty – części odsetkowej i kapitałowej.

Faktyczna wartość odliczenia zależy jednak od sposobu wykorzystania auta. Jeśli będzie użytkowany wyłącznie na cele firmowe, w koszty można zaliczyć 100% raty. Jeśli natomiast samochód będzie wykorzystywany w trybie mieszanym, wówczas odliczeniu będzie podlegać 75% raty miesięcznej.

  • wykup

Jeżeli decydujesz się wykupić pojazd po zakończeniu umowy leasingowej, kwotę wykupu także możesz wliczyć w koszty uzyskania przychodu.

  • pozostałe wydatki związane z użytkowaniem auta

Warto wiedzieć, że nie tylko elementy leasingu samochodu można wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Przedsiębiorca może dokonywać odliczeń wydatków w związku z kosztami ponoszonymi w ramach użytkowania pojazdu. Zalicza się do nich m.in. ubezpieczenie komunikacyjne, przeglądy okresowe, naprawy.

Jeżeli – jako przedsiębiorcy zależy ci na zoptymalizowaniu podatków – rozważ leasing samochodowy. Taka forma finansowania jest niezwykle korzystna z podatkowego punktu widzenia.

5/5 - (4 votes)

Program Toyota Plus – co warto wiedzieć?

Poprzedni

Koło pasowe – zastosowanie i rodzaje

Następny

Zobacz także

Więcej Porady