Historia Land Rovera

Obecnie luksusowe SUVy Land Rover to jedne z najpopularniejszych samochodów terenowych. Pochodzą od brytyjskiego producenta i cieszą się uznaniem na całym świecie. Ich początki zaczynają się już w 1947 r. kiedy to świat odbudowywał się po II Wojnie Światowej i bez wątpienia były przełomem w technologii. Dzisiaj Land Rover jest dostępny niemal w każdym kraju. Jednak czy zawsze tak było? Jakie były pierwsze dzieje marki Land Rover i jak ewoluowała przez dziesięciolecia? Przeczytaj i poznaj niesamowitą historię tych samochodów.

Land Rover obecnie

Obecnie Land Rover to renomowana marka samochodu podlegająca Tata Motors, która stała się wręcz legendą na całym świecie. Nieustannie się rozwija i zaopatrza nas w niesamowite, coraz to nowsze samochody terenowe typu SUV. Dzięki temu, że marka stała się tak popularna, mamy także dostęp do licznych serwisów naprawiających właśnie te samochody. Nie można tutaj zapomnieć także o rozbudowanej sieci sklepów z częściami do Land Rovera, gdzie bez problemu zaopatrzymy się we wszystkie niezbędne elementy niemal każdego modelu. Jest to bardzo ważne, gdyż jak wiemy, dostęp do oryginalnych części czy rekomendowanych zamienników bywa niezastąpiony.

Najpopularniejsze modele Land Rovera

  • Land Rover Discovery – jest znany ze swojej idealnej i atletycznej sylwetki. Ma wszechstronne wnętrze, pozwalające na zapewnienie prawie 2500 litrów przestrzeni za pierwszym rzędem siedzeń. Range Rover Discovery posiada także system elektryczny Touch Pro.
  • Land Rover Discovery Sport – wszechstronny, kompaktowy SUV, dostępny także w wersji PLUG-IN HYBRID. Oferuje podróż nawet dla siedmiu osób jednocześnie. Jest wydajny, posiada napęd 4×4 oraz niezwykłą innowacyjną technologię Pivi oraz Pivi Pro.
  • Range Rover – samochód posiada nowoczesne podwozie. W szczególności wyróżnia je przedni i tylni zderzak. Na uwagę zasługuje także innowacyjne oświetlenie i zintegrowane końcówki układu wydechowego. Range Rover posiada także niezwykle komfortowe wnętrze, dzięki czemu podróż w nim jest bardzo przyjemna. Jest uzupełniony o innowacyjną technologię oraz cechuje się dużą pojemnością.

Range Rovwer

  • Range Rover Evoque – ta wersja charakteryzuje się typowym dla marki wyglądem samochodu. Posiada napęd 4×4, dzięki czemu poruszanie się po zaśnieżonym czy oblodzonym terenie jest znacznie ułatwione. Auto jest uzupełnione także o nowoczesną elektryczność, pozwalającą na najlepszą łączność.
  • Range Rover Sport – cechuje się wyszukanym wyglądem podwozia, które zwraca na siebie uwagę. Wyposażony jest w liczne udogodnienia i niezwykle wygodne wnętrze. Range Rover Sport posiada 10 calowe ekrany dotykowe o bardzo dużej rozdzielczości. Samochód daje możliwość podróży nawet dla siedmiu osób jednocześnie.
  • Range Rover Velar – auto posiada pakiet Pivi lub Pivi Pro. Dzięki niemu możemy korzystać ze sztucznej inteligencji pozwalającej na najlepszą formę łączności podczas podróży. Posiada dobry napęd na cztery koła, co sprawia, że ma fenomenalne możliwości jazdy w różnych warunkach. Cechuje się także hybrydowym układem Plug-in, łączącym moc 2-litrowego silnika benzynowego z silnikiem elektrycznym o mocy 104 KM.
  • Land Rover Defender – posiada nieocenione możliwości poruszania się zarówno w mieście, jak i w terenie. Ma wspaniały design, cieszący oko. Cechuje się solidnym podwoziem, dopasowanym do jego zastosowania. Zamontowano w nim także najwyższej jakości technologię, dzięki czemu oferuje niczym niezakłóconą łączność.

Land Rover – Historia

Należy tutaj wspomnieć o dwóch, bardzo ważnych mężczyznach, a są nimi – Maurice Wilks, który był wtedy głównym inżynierem Rovera oraz jego brat Spencer Wilks. Zafascynowali się Amerykańskim Jeepem, którego używano w gospodarstwach rolnych i wpadli na pomysł, aby stworzyć własną markę, która będzie obejmować samochody terenowe pomocne w rolnictwie. I w ten sposób już w 1948 r. powstał pierwszy model Land Rovera.

Posiadał typowo rolniczy charakter. Podwozie konstrukcyjnie było identyczne jak w Jeepie, nadwozie z kolei wykonano ze stopu aluminium i magnezu – co sprawiało, że samochód był odporny na korozję. Posiadał także silnik o pojemności 1. 6 L i kierownicę na środku pojazdu. Nazwano go „Cantre Steer”. Jego pokazowy model wystawiono w 1948 roku podczas trwania targów w Amsterdamie. Szybko zyskał szerokie zainteresowanie na rynku, w szczególności wśród rolników, służb i przedsiębiorców. Najbardziej doceniono jego prostą budowę, dzięki której niemal każdy, znający się chociaż w małym stopniu na mechanice, kierowca mógł dokonać szybkiej naprawy.

Z kolei w 1954 roku pojawiła się zmodyfikowana wersja samochodu. Został on wydłużony i posiadał silnik o pojemności 2.0L.

Kolejne generacje

W 1958 roku w produkcji pojawiła się druga generacja samochodów – Land Rover Series II. Model posiadał czterocylindrowy silnik o pojemności 2.25L. Ulepszono go także o szersze i nowoczesne podwozie.

Następną, przełomową datą w historii Land Rovera jest rok 1970. Właśnie wtedy pojawił się model Range Rover – trzecia generacja samochodu. Posiadał masywne, trzydrzwiowe nadwozie. Range Rover został także wyposażony w mocny silnik 3.5L V8, dzięki czemu jego prowadzenie stało się znacznie przyjemniejsze. Produkowane wtedy modele zostały uzupełnione o napęd na cztery koła i zsynchronizowaną skrzynię biegów. Została w nim zamontowana także dzielona klapa bagażnika i maska otwierana do przodu.

 

Land Rover seria III

Pamiętny rok 1978

To bardzo ważny czas dla marki, gdyż właśnie wtedy staje się niezależną firmą o nazwie Land Rover Limited. Później zaczęto produkcję słynnego modelu – Land Rover Defender. Następnie, w latach dziewięćdziesiątych zapoczątkowano produkcję modelu Land Rover Discovery. Posiadał silnik 200 TDI z bezpośrednim wtryskiem.

W 1994 roku Land Rover przejęło BMW, a trzy lata później na rynku pojawił się Land Rover Freelander, a później Land Rover Discovery II. Była to nietypowa linia terenowych SUV-ów, nazwana luksusowymi.

W 2000 roku, BMW sprzedaje Land Rovera, Fordowi. Niedługo później pojawia się trzecia odsłona Range Rover, a w 2004 trzecia generacja Land Rover Discovery, rok później nowy Range Rover Sport.

W 2008 roku, Land Rover został kupiony przez indyjski koncern Tata Motors, a w 2011 roku wyszedł nowy Range Rover Evoque.

Land Rover to wspaniała marka samochodu, która swoją historię rozpoczyna od rysunku na piasku na walijskiej plaży. Nieustannie wzbogaca się ją o nowe technologie i rozwiązania, dzięki temu możemy się cieszyć niezastąpionymi modelami samochodów, które są w stanie zdziałać naprawdę wielkie rzeczy. Bez wątpienia jest to marka, która nie tylko świetnie się prezentuje, ale także zapewnia najwyższą jakość podróży. Ułatwieniem jest także szeroko rozbudowana sieć sklepów z częściami do tych samochodów oraz możliwość skorzystania z usług warsztatów, które zajmują się serwisowaniem modeli Land Rovera.

5/5 - (2 votes)

Wymiana czy wyłączenie: co zrobić z zaworem EGR?

Poprzedni

Niesamowita historia marki Porsche, czyli skąd ten fejm?

Następny

Zobacz także

Więcej 4 kółka