Zimowe podróże samochodem to dla wielu kierowców prawdziwa zmora. Żmudne odśnieżanie pojazdu, śliskie drogi, zmniejszona widoczność to wady jazdy w niesprzyjających warunkach pogodowych. Wraz z zimową porą roku nasuwa się pytanie – co zrobić, aby zoptymalizować jazdę i zadbać o bezpieczeństwo siebie i pasażerów. Podpowiadamy, jak radzić sobie z niesprzyjającymi okolicznościami drogowymi.
Spis treści
Zasada nr 1 – odpowiednia technika jazdy
Przede wszystkim zimą kierowcy powinni zachować na drodze szczególną ostrożność. Można mieć doskonałe przygotowanie teoretyczne, ale bez zdroworozsądkowego podejścia i przestrzegania przepisów drogowych bezpieczna jazda jest niemalże niemożliwa. W przypadku wjechania na oblodzony teren lub wjechania w poślizg należy zastosować się do kilku prostych, ale niezwykle ważnych zasad:
- zachowaj spokój i nie wykonuj gwałtownych ruchów!
- staraj się zmniejszyć prędkość – obroty kół powinny być zbliżone do tego przy swobodnej jeździe,
- nie skręcaj w drugą stronę, kiedy wpadniesz w poślizg – przyniesie to skutek odwrotny do zamierzonego,
- należy delikatnie manewrować kierownicą i jednocześnie zaciągnąć hamulec awaryjny.
Poza tym warto pamiętać o zmniejszaniu prędkości przed gwałtownymi skrętami – odpowiednia technika to klucz do zachowania perfekcyjnej przyczepności kół i bezpiecznej jazdy.
Zasada nr 2 – pamiętaj o eco-driving
Ekologiczna jazda zimą polega nie tylko na stosowaniu poprawnych zasad redukowania biegów. Podczas jazdy należy uwzględnić również prowadzenie samochodu na optymalnych obrotach – zasada ta obowiązuje szczególnie w zimowych warunkach – na śniegu, błocie, lodzie itp. Dodatkowo kierowcy powinni pamiętać o podjeżdżaniu i zjeżdżaniu ze wzniesień na tym samym biegu. Tych kilka prostych zasad to gwarancja bezpiecznej, oszczędnej i ekologicznej jazdy samochodem.
Zasada nr 3 – odpowiednie przygotowanie pojazdu
Wraz z nadejściem zimy każdy kierowca powinien przygotować samochód do utrudnionych warunków pogodowych. O jakie elementy należy zadbać?
- akumulator – w tej sprawie warto wybrać się do serwisu samochodowego, w którym mechanicy dokonają pełnej diagnozy,
- świece zapłonowe i żarowe – warto sprawdzić, czy żaden z tych elementów nie jest zużyty – niesprawne świece będą miały wpływ na zapłon,
- płyn do spryskiwaczy – należy zadbać o to, by płyn był dedykowany do odpowiedniej pory roku, tak by zimą nie zamarzał,
- płyn chłodniczy – należy sprawdzić zawartość zbiornika oraz zmierzyć temperaturę płynu, w razie gdyby nie była ona odpowiednia – wystarczy dolać płyn chłodniczy.
- filtr powietrza – nie jest to element, który należy wymieniać jedynie w okresie zimowych, jednak specjaliści zalecają, aby wraz ze zmieniającą się porą roku warto pochylić się nad filtrem i jego ewentualną wymianą.
Zobacz także >> https://emoto.com.pl/jak-szybko-sprzedac-auto/
Kierowca powinien zwracać również uwagę na stan pojazdu – ogumienie, sprawność wycieraczek, sprawność układu kierowniczego czy układu zawieszenia. Jeżeli Twój samochód jest po przeglądzie i wiesz, że kilka auto części nadaje się do wymiany lub naprawy, nie zwlekaj! Wybierz godny zaufania sklep motoryzacyjny Mokar, w którym zaopatrzysz się w części samochodowe w Poznaniu. Pamiętaj, że sprawny samochód i znajomość podstaw to klucz do bezpieczeństwa.