wideorejestrator w aucie

Wideorejestratory, czyli kamery samochodowe są coraz częściej montowane przez kierowców niezależnie od tego, czy jeżdżą nowym autem, czy też na co dzień poruszają się kilkuletnim pojazdem. Ich rosnąca popularność wynika przede wszystkim z tego, że dzięki kamerze można uniknąć wielu problemów. Jednocześnie koszt zakupu takiego sprzętu jest bardzo przystępny i to nawet w przypadku, gdy użytkownik postawi na model z wyższej półki. Wideorejestratory zdecydowanie ułatwiają wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości, gdy na przykład dojdzie do stłuczki lub innego rodzaju niebezpiecznej sytuacji na drodze.

Takie rozwiązanie to również zabezpieczenie przed agresywnymi kierowcami, których niestety na polskich drogach nie brakuje. Bardzo często próbują oni później zrzucić winę na poszkodowanego użytkownika ruchu drogowego, który nie ma za bardzo jak się bronić, o ile oczywiście zawczasu nie pomyślał o zamontowaniu kamery samochodowej. Nawet najprostsze modele poprawią bezpieczeństwo podczas jazdy, natomiast lepsze produkty oferują również wiele dodatkowych funkcji. Można też zastanowić się nad zamontowaniem kamery nie tylko na przód, ale również na tył. W ten sposób można zyskać dodatkowy materiał dowody.

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając nowy wideorejestrator?

Chociaż wszystkie rejestratory jazdy są do siebie podobne, to jednak warto poświęcić czas na to, aby zapoznać się ze specyfikacją i możliwościami danego sprzętu. Dzięki temu można uniknąć nietrafionych zakupów i zyskać pewność, że wideorejestrator samochodowy spełni wszystkie oczekiwania klienta. Warto sprawdzić, jaki jest kąt widzenia, czy kamera została wyposażona w tryb parkingowy. Taki rejestrator samochodowy przyda się szczególnie wtedy, gdy ktoś planuje zostawiać auto w miejscach, w których ktoś mógłby próbować się do niego włamać. Przyda się również obecność trybu nocnego, ponieważ dzięki temu nawet podczas nocnych przejażdżek jakoś zarejestrowanego materiału będzie odpowiednia do tego, aby w razie potrzeby odczytać numery rejestracyjne innego auta. Wpływ na to, czy materiały będą czytelne, ma również rozdzielczość wideo obsługiwana przez sprzęt. Im wyższa, tym lepiej, ale też nie trzeba od razu kupować najlepszego wideorejestratora, aby spełnił swoją funkcję.

Czy warto zamontować kamery samochodowe?

W przypadku wideorejestratorów często sprawdza się zasada, że prędzej czy później okażą się potrzebne kierowcom, którzy nie zdecydowali się na ich montaż. Chociaż na co dzień mogą się wydawać niepotrzebne, to dzięki nim można się zabezpieczyć i mieć do dyspozycji materiał dowodowy, który w razie wypadku pozwoli uniknąć wielu nerwów i problemów. Najlepsze wideorejestratory pozwalają uzyskać szeroki kąt widzenia, dzięki czemu na filmie na pewno znajdą się wszystkie istotne rzeczy, które zostały zarejestrowane w czasie prowadzenia auta. Nie da się również zaprzeczyć, że jest to obowiązkowe wyposażenie pojazdu w przypadku zawodowych kierowców, którzy każdego dnia pokonują setki kilometrów, co znacznie zwiększa ryzyko, że będą świadkami nieprzyjemnego zdarzenia drogowego.

Wybierając kamerę, można też zrezygnować z tradycyjnych modeli, które zajmują miejsce na szybie na rzecz nowoczesnych wersji, które są wbudowane w lusterku wstecznym. Wymaga to, co prawda wymiany fabrycznie zamontowanego lusterka na nowe, ale dzięki temu kierowca nie będzie musiał niczego przyczepiać do szyby, co czasami bywa bardzo uciążliwe.

Kiedy może się przydać rejestrator jazdy?

Warto również zwrócić uwagę na to, że jeżeli zamontuje się kamerę z tyłu auta, to w przypadku niektórych modeli wideorejestrator sprawdzi się jako kamera cofania. Z pewnością ułatwi to parkowanie. Kamera z tyłu pojazdu przyda się również w sytuacjach, gdy inny kierowca wjedzie w auto i później będzie zaprzeczał, że stłuczka miała miejsce z jego winy. Przy wyborze wideorejestratora z taką funkcją dobrze jest sprawdzić, czy kąt nagrywania będzie odpowiedni oraz upewnić się, że tylną kamerę da się bezproblemowo zamontować w pobliżu rejestracji samochodowej. Chociaż producenci takiego sprzętu często przekonują, że jest to bardzo proste, wielu kierowców może z tym mieć problem, dlatego warto skorzystać z usług doświadczonego mechanika i dzięki temu zyskać pewność, że tylna kamera została prawidłowo zamontowana, co przełoży się na jej niezawodność. Ciekawym rozwiązaniem jest wideorejestrator z GPS, który pokaże aktualną lokalizację oraz prędkość, z jaką porusza się samochód.

Kamera samochodowa 4K

Kierowcy, którzy chcą, aby dobry wideorejestrator 4K nagrywał w trakcie jazdy filmy w wysokich rozdzielczościach, powinni zwrócić uwagę na maksymalną pojemność karty pamięci, jaką dany model obsługuje. Chociaż wideorejestratory działają w pętli i co jakiś czas nadpisują wcześniejszy materiał, to większa karta pozwoli przechowywać większą ilość nagrań. To natomiast będzie niezwykle przydatne, gdy trzeba będzie coś sprawdzić po upływie kilku – kilkunastu godzin od zdarzenia.

Oceń ten post post

Auta na akumulator dla dzieci – czy mogą być to zabawki edukacyjne?

Poprzedni

Kurs nauki jazdy we Wrocławiu

Następny

Zobacz także

Więcej Porady