Jak sprawdzić samochód po VINie?

Sprawdzanie samochodu po numerze VIN to absolutny obowiązek, jeżeli chcemy być pewni, że kupujemy samochód, o którym wiemy to, co powinniśmy. Historia szkód, kolizji czy ilość przejechanych kilometrów – to tylko część informacji, w których zweryfikowaniu pomoże nam właśnie numer VIN i jego rozkodowanie. Jak to jednak zrobić i czy rozkodowanie VIN jest możliwe za darmo?

Numer VIN – czego potrzebujemy, by go sprawdzić?

Aby sprawdzić numer VIN, nie potrzebujemy tylko jego. Często potrzebne będą nam również dwie dodatkowe informacje. Zaliczają się do nich:

  • data pierwszej rejestracji samochodu,
  • obecne numery rejestracyjne.

Dzięki nim, jeżeli posiadamy je razem z numerem VIN, będziemy mogli ten ostatni rozkodować i zdobyć więcej informacji o pojeździe.

Kiedy warto rozkodować numer VIN?

Numer VIN rozkodować warto tak naprawdę zawsze, jeżeli planujemy zakup samochodu używanego. Bardzo wielu Polaków nie może sobie pozwolić na to, by kupić samochód nowy, zwłaszcza z segmentu, który ich interesuje, z tego powodu często decydują się na samochody używane. Duże znaczenie ma również to, że samochody, które wyjeżdżają z salonu jako nowe, bardzo szybko tracą na wartości w ciągu pierwszych kilku lat ich użytkowania.

Jeżeli więc interesujemy się zakupem samochodu używanego, nawet od osoby znajomej czy z innego sprawdzonego i pewnego źródła, warto sprawdzić i rozkodować VIN, by upewnić się, że samochód nie ma przed nami czegoś do ukrycia.

Gdzie znajdziemy numer VIN?

Najczęściej numer VIN poszukiwany jest w dowodzie rejestracyjnym, jednak równie dobrze możemy go poszukiwać również nabitym na samym samochodzie. Każdy samochód ma nabity numer VIN w przynajmniej kilku miejscach, jednak każdy producent może wybrać je dowolnie. Z tego powodu, jeżeli panujemy poszukiwać numeru VIN nabitego na pojeździe, warto przed oględzinami sprawdzić, gdzie jest on nabity w danym, konkretnym modelu konkretnego producenta.

Sprawdzanie numeru VIN – przed czy po oględzinach?

Na rozkodowanie numer VIN powinniśmy decydować się zawsze przed oględzinami samochodu. Po pierwsze, może okazać się, że fakty znalezione w taki sposób sprawią, że nie będziemy już zainteresowani zakupem – w takim przypadku po prostu oszczędzimy swój czas. Dodatkowo VIN może ujawniać wiele faktów o danym samochodzie, warto znać je przed oględzinami, by podczas nich móc się zapytać o wszystko na temat pojazdu, co nas interesuje.

Numer VIN – czy sprzedający pojazd ma obowiązek nam go podać?

Nie, sprzedający nie ma obowiązku podawania nam numeru VIN danego pojazdu, lecz w praktyce zawsze powinien to zrobić. Wynika to z tego, że właśnie numer VIN pozwala zweryfikować słowa sprzedawcy czy to, co zostało napisane w ogłoszeniu. Jeżeli chcemy dany samochód kupić, to powinniśmy wiedzieć wszystko, co tylko możemy, o danym samochodzie. Jeżeli więc, sprzedający nie będzie chciał nam podać numeru VIN, powinna odpalić się dla nas czerwona lampa ostrzegawcza. W taki wypadku należy zakładać, że dana osoba chce ukryć przed nami fakty, o których poinformuje nas właśnie numer VIN i jego rozkodowanie.

Gdzie rozkodować numer VIN? Czy można to zrobić przez internet?

Jak najbardziej, istnieje bardzo wiele portali, które umożliwią nam rozkodowanie numeru VIN. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny z nich, warto wiedzieć, że portale tego typu mogą korzystać z różnych baz danych. Z jednej strony, bazy te mogą być aktualizowane z różną częstotliwością, a dodatkowo mogą obejmować one różne części świata. W praktyce warto więc decydować się na takie portale, które posiadając bardzo aktualne dane, i to przynajmniej z Polski i krajów Unii Europejskiej. Dobrym wyborem może okazać się portal Historiaszkod.pl, gdzie dodatkowo możemy liczyć na dane ze Stanów Zjednoczonych.

Czy sprawdzenie numeru VIN kosztuje?

Nie zawsze. Dobrym przykładem jest właśnie portal Historiaszkod.pl – podstawowe informacje o samochodzie, wynikające z rozkodowania numeru VIN, możemy poznać zupełnie za darmo. Jeżeli jednak chcemy dowiedzieć się więcej o historii kolizji, wraz z informacjami, kiedy miały one miejsce, w jakim miejscu, co zostało uszkodzone czy jaka była szkoda danego pojazdu, warto dopłacić niewielką sumę. Jeżeli jednak zależy nam tylko na tym, by sprawdzić przebieg pojazdu, dowiedzieć się o nim podstawowych informacji czy w końcu sprawdzić, czy samochód brał udział w wypadkach i kolizjach, czy też nie, ale bez detali, w takim wypadku informacje te uda nam się zebrać zupełnie za darmo.

Warto pamiętać, że rozkodowanie numeru VIN to postawa, jeżeli chcemy zakupić samochód bez ukrytych wad czy szemranej przeszłości.

 

5/5 - (3 votes)

Jakie bramy garażowe wybrać?

Poprzedni

Odkurzacz do samochodu, czyli zakup w sam raz

Następny

Zobacz także

Więcej Porady