Jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony?

Brak ważnego ubezpieczenia OC niesie za sobą poważne konsekwencje – głównie finansowe. Ważność polisy łatwo sprawdzić bez konieczności wychodzenia z domu. Potrzebujesz tylko dostępu do Internetu i podstawowych danych o konkretnym pojeździe. Sprawdź, jak postępować krok po kroku.

Ubezpieczenie OC pojazdu jest polisą obligatoryjną. Do jej wykupienia zobowiązani są właściciele zarejestrowanych samochodów – po to, aby w razie zdarzenia drogowego spowodowanego swoją winą móc uniknąć finansowych konsekwencji kolizji. Zgodnie z przepisami, to ubezpieczyciel przejmuje na siebie obowiązek likwidacji szkody.

Kiedy warto sprawdzić ważność ubezpieczenia OC?

Jeśli to ty jesteś właścicielem auta, z pewnością monitorujesz ważność polisy OC. Jeżeli nie pamiętasz, do kiedy ubezpieczenie auta działa, wystarczy spojrzeć w papierowe potwierdzenie zapłaty. Są jednak sytuacje, kiedy warto sprawdzić ważność polisy obcego auta (https://rankomat.pl/samochod/jak-sprawdzic-czy-samochod-jest-ubezpieczony).

  • Uczestnictwo w kolizji drogowej

Zgodnie z przepisami, od października 2018 roku kierowcy nie mają obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia zapłaty ubezpieczenia OC. Dlatego w przypadku zdarzenia drogowego spowodowanego przez inną osobę, sprawca może podać nieprawdziwe dane. Łatwo to jednak zweryfikować online.

  • Nabycie pojazdu używanego

Zbywca auta ma obowiązek przekazania dowodu rejestracyjnego wraz z ważną polisą OC. Jeśli z jakiegoś powodu nie otrzymasz papierowego potwierdzenia zapłaty polisy, wówczas możesz sprawdzić ważność polisy.

Jak sprawdzić ubezpieczenie OC przez internet?

Aby sprawdzić ważność obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, wcale nie trzeba fatygować się osobiście do towarzystwa ubezpieczeniowego. Wszystkie informacje dostępne są w Internecie – wystarczy podać konkretne dane na temat pojazdu.

  • Serwis UFG

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) udostępnia na swojej stronie internetowej informacje na temat polis komunikacyjnych. Aby pozyskać dane, należy otworzyć zakładkę „Baza OC i AC” i postępować zgodnie ze wskazówkami. Po wpisaniu numeru rejestracyjnego lub VIN pojawia się informacja na temat marki, modelu, numeru polisy oraz danych towarzystwa ubezpieczeniowego.

  • Baza CEPiK

Ważność obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego można sprawdzić w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) – na stronie historiapojazdu.gov.pl. W tym przypadku koniecznością jest podanie takich danych jak: numer rejestracyjny, VIN, data pierwszej rejestracji auta.

Samochód nie ma ważnego OC – co dalej?

Największym problemem okazuje się sytuacja, w której ważnego OC nie ma pojazd będący przedmiotem sprzedaży. Wówczas nie możesz wrócić nim do swojego miejsca zamieszkania, ponieważ – w razie kontroli drogowej – funkcjonariusz może wpisać stosowną adnotację w systemie o zabraniu dowodu rejestracyjnego oraz nałożyć mandat.

Jeśli okazuje się, że nabywane auto nie ma polisy OC, należy jak najszybciej ją wykupić. Z pomocą przychodzi m.in. serwis internetowy https://rankomat.pl/, gdzie wykupisz ubezpieczenie online. Opłacając składkę od razu, polisa będzie aktywna.

Warto przy tym mieć świadomość, że użytkowanie samochodu nieposiadającego polisy może mieć poważniejsze konsekwencje finansowe. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ma prawo nałożyć karę w wysokości nawet 5600 zł w przypadku pojazdów osobowych. Właściciele pojazdów ciężarowych mogą zapłacić aż 8400 zł przy przerwie ubezpieczeniowej trwającej dłużej niż 14 dni.

Zanim kupisz OC, porównaj dostępne oferty

Pośpiech nie jest dobrym doradcą, ponieważ kupowanie w pośpiechu może generować większe koszty. Tak samo jest w przypadku polisy OC – przypadkowy wybór może kosztować cię nawet kilkaset złotych. Dlatego warto porównać dostępne oferty i zdecydować się na tę najtańszą.

Pamiętaj! Zakres ochrony ubezpieczeniowej oraz sumy gwarancyjne nie zależą od wysokości składki OC. Jeśli wybierzesz najtańszą ofertę, będziesz mieć takie same prawa jak w przypadku wykupienia najdroższej składki.

5/5 - (2 votes)

Pakowarki w przemyśle automotive

Poprzedni

Wynajem busa podczas przeprowadzki – warto czy nie?

Następny

Zobacz także

Więcej Porady