Jak sprawdzić czy licznik był cofnięty?
Od początku tego roku kalendarzowego policjanci podczas kontroli drogowej sprawdzają również wskazania licznika samochodu i dokonują ich porównania z danymi zgromadzonymi w CEPiK. Wykrycie, iż licznik auta był kręcony jest nie lada wyzwaniem.

Jak sprawdzić czy licznik był cofnięty?

 Można wybrać spośród dwóch dróg, aby to stwierdzić. Po pierwsze będzie to techniczna droga: wystarczy sprawdzić stan wnętrza, gałki zmiany biegów, nakładek na pedałach, opon, czy też stan techniczny silnika. Niemniej to niepewny sposób i przeznaczony dla fachowców. A osoba sprzedająca samochód jest zawsze większym fachowcem, niż my.

Zostaje nam zatem druga droga – dokumenty i raporty.

1. Strona internetowa historia pojazdu.gov.pl i udostępniane tam dane o przebiegu w czasie wizyty pojazdu na przeglądzie technicznym. Niemniej jednak baza obejmuje wyłącznie przebiegi aut, które są wpisywane podczas przeglądów w polskich stacjach kontroli pojazdów. Nie można tam zatem znaleźć aut niedawno sprowadzonych zza granicy.

2. Dane pozyskane z Autoryzowanych Stacji Obsługi. Z tym jednakże bywa różnie – niektóre spośród sieci nie każdemu albo nie za każdym razem udostępniają takie informacje.

Sprawdź także >> Strony z autami z Niemiec

3. Zaświadczenie o przeglądzie technicznym z zagranicznej stacji kontroli pojazdów. Wydanie tegoż dokumentu właścicielowi samochodu podczas każdego przeglądu jest obowiązkowe od 2015 r. w całej Unii Europejskiej. W takim dokumencie widnieje przebieg auta w chwili przeglądu.

4. Płatne raporty VIN na temat historii pojazdu, które tworzone są przez prywatne przedsiębiorstwa zbierające dane z różnorodnych źródeł. Po tym, jak podamy numer VIN auta możemy otrzymać całą jego historię, również zza granicy. Niemniej jednak z powodu braku jednolitego systemu dokumentacji przebiegów pojazdów na terenie Unii Europejskiej nie każde auto będzie się dało sprawdzić. Tyczy się to głównie aut pochodzących z Niemiec, gdzie nie istnieje państwowy rejestr przebiegów.

Cofanie licznika.

Czy fakt wykrycia cofniętego licznika podczas zakupu trzeba gdzieś zgłaszać?

Co do zasady taki obowiązek nie istnieje. Niemniej jednak, jeśli skorzystamy z któregokolwiek wymienionego powyżej sposobu jak sprawdzić czy samochód miał cofnięty licznik i odkryjemy, iż do tego doszło, mamy społeczny obowiązek poinformowania o takim fakcie. Zatem tak naprawdę jest to wyłącznie nasza decyzja, czy organy ścigania zostaną poinformowane, czy też nie.

Co zrobić jeśli już po nabyciu auta odkryliśmy, iż licznik był kręcony?

Poza możliwością zgłaszania przestępstwa, wszystko jest w zasadzie po staremu. Klientowi ciągle przysługują roszczenia, które opierają się o przepisy rękojmi podczas sprzedaży. W takim wypadku zwrócenie pieniędzy za kupione auto.

Jaka może być kara za cofanie licznika?

Przepisy, które obowiązują począwszy od 25 maja 2019 roku mają dwie części – część administracyjną i część karną. Część karna stanowi wprowadzenie do kodeksu karnego całkowicie nowego typu przestępstwa. To artykuł 306a Kodeksu Karnego:

  • Kto zmienia wskazania licznika mechanicznego pojazdu albo ingeruje w prawidłowość jego pomiarów, podlegać będzie karze pozbawienia wolności w wymiarze od 3 miesięcy do 5 lat,
  • Takiej samej karze podlegać będzie również osoba, która zleciła komuś innemu wykonanie czynu, o którym mowa w poprzednim punkcie. W przypadku mniejszej wagi, sprawca czynu określonego w punkcie 1 albo 2 podlegać będzie grzywnie, ograniczeniu wolności lub pozbawieniu wolności do 2 lat.
4.9/5 - (15 votes)

Czy ważny jest coroczny serwis klimatyzacji samochodowej?

Następny

Zobacz także

Więcej Porady