Jak polerować lakier auta

Lakier naszego samochodu jest narażony na wiele czynników, które mogą spowodować jego zarysowanie i w konsekwencji nieestetyczny wygląd. W jaki sposób możemy sobie z tym poradzić? Jak dokonać korekty lakieru auta i jakie narzędzia będą nam do tego potrzebne?

Na czym polega korekta lakieru?

Mianem korekty lakieru określa się dokładne, odpowiednio wykonane polerowanie lakieru auta, dzięki któremu z jego powierzchni znikną wszelkiego rodzaju rysy i niedoskonałości, o ile nie są naprawdę głębokie. Nie jest to proces trudny, jeżeli trzymamy się kilku podstawowych zasad, jednak zdecydowanie zajmuje trochę czasu. Jeżeli chcemy spróbować polerowania lakieru samodzielnie, powinniśmy zostawić sobie to zadanie na weekend lub czas, gdy będziemy mieć więcej wolnego. W sytuacji, gdy nie czujemy się na siłach, zawsze pozostaje oddanie samochodu na korektę do profesjonalnego zakładu zajmującego się car detailingiem.

Zanim zaczniemy polerować – pierwsze kroki przed korektą

W sytuacji, gdy planujemy samodzielnie spolerować lakier, pierwszym krokiem – poza zaopatrzeniem się w odpowiednie narzędzia – jest dokładne umycie samochodu. Zdecydowanie nie poleca się do tego myjni szczotkowych, ponieważ te mogą jeszcze bardziej nadwerężyć powierzchnię karoserii naszego auta. Zamiast nich warto wybrać mycie aktywną pianą. Co ważne, musimy dokładnie umyć cały pojazd – od kół, aż po sam dach. Dzięki temu zabiegowi pozbędziemy się drobinek kurzu, pyłu i innych niepożądanych elementów z powierzchni lakieru, dzięki czemu jego polerowanie będzie bardziej dokładne, a efekt utrzyma się dłuższy czas.

Jakich narzędzi użyć?

Aby uzyskać pożądany efekt liczą się nie tylko wykorzystane pasty i technika, ale również narzędzia, za pomocą których będziemy korygować powierzchnię lakieru. Do najpopularniejszych wariantów zaliczają się między innymi:

  • futro polerskie: wykonane zwykle z naturalnego materiału, bardzo dobrze dopasowuje się do kształtu obrabianej powierzchni. Z jego pomocą bez problemu uzyskamy efekt lustra, a także pozbędziemy się zarysowań i niedoskonałości lakieru. Jest to narzędzie łatwe w utrzymaniu w czystości, ponieważ wystarczy oczyścić je pod bieżącą wodą, aby znów nadawało się do użycia;
  • gąbka polerska: z wykorzystaniem tego narzędzia poradzimy sobie przede wszystkim z polerowaniem ciemnego lakieru, chociaż przy odpowiednim dobraniu rodzaju narzędzia, możemy z powodzeniem używać jej także na tych jaśniejszych. Gąbka polerska zazwyczaj posiada zapięcie na rzep, co ułatwia jej używanie. Jest przydatna do pracy z pastami oraz mleczkami dedykowanymi renowacji lakieru.

Jak polerować lakier auta?

Pierwszą rzeczą, o jakiej powinniśmy pamiętać przy polerowaniu lakieru auta jest to, aby się nie spieszyć. Nie jest to bowiem trudny proces, jednak powinien być wykonywany powoli i dokładnie, co sprawia że cała procedura również trochę nam zajmie. Przy wykonywaniu korekty dociskamy wybrane urządzenie polerskie do karoserii, jednak nie za mocno, aby jej nie uszkodzić. Dodatkowo warto podzielić sobie poszczególne elementy nadwozia na mniejsze części – w ten sposób będzie nam łatwiej wykonać zadanie, jak i osiągnąć zadowalający efekt. Dobrą praktyką jest również poruszanie gąbką polerską w możliwie jak najprostszy sposób, tak aby jej „trasa” nie była szczególnie rozbudowana. Dzięki temu praca będzie prostsza i przyniesie lepszy rezultat.

5/5 - (2 votes)

Jak długo można używać oponę?

Poprzedni

Bezpieczne przejście dla pieszych – świetnie rozwiązanie dla każdej miejscowości

Następny

Zobacz także

Więcej Porady