Myjnia bezdotykowa
fot. materiały prasowe

Myjnia bezdotykowa to dzisiaj często odwiedzane przez kierowców miejsce – jest szybkim i tanim sposobem na umycie samochodu. Wielu właścicieli aut narzeka jednak na małą skuteczność takiego mycia. Rzeczywiście cena jest bardzo atrakcyjna, myjni przybywa, więc są łatwo dostępne, czas całego procesu nie jest długi, a mimo to zdarza się, że chwilę po odjechaniu ze stanowiska samochód nadal jest brudny. Jak myć auto na myjni bezdotykowej? Sprawdź koniecznie poniższe rady, a wreszcie będziesz zadowolony z efektów!

Niektórzy zwracają większą, a niektórzy mniejszą uwagę na to, jak prezentuje się ich pojazd. Nie zmienia to faktu, że czasem samochód trzeba po prostu umyć. Najlepiej robić to jednak często i regularnie. Wielu kierowcom wydaje się, że wystarczy kilkuminutowa wizyta na myjni bezdotykowej. Nic bardziej mylnego. To za mało, by samochód lśnił czystością.

Myjnia bezdotykowa = dobry wybór. Czy aby na pewno?

Zdecydowanie potwierdzamy, że myjnia bezdotykowa jest dobrym wyborem. Trzeba jednak pamiętać, że spełni oczekiwania tylko wtedy, gdy jej użytkownik będzie stosował się do kilku zasad prawidłowego z niej korzystania. Jest jeszcze jedna kwestia – odpowiednie miejsce. Z zasady myjnia bezdotykowa działa, ale tylko jeżeli wyposażona jest w wodę i detergenty wysokiej jakości. Często właściciele tego typu miejsc, chcąc oszczędzić, wykorzystują tanie środki. Efektem tego może być nie tylko niedomyty samochód, ale też uszkodzony lakier czy powłoka ceramiczna.

Jak myć auto na myjni bezdotykowej? 1

fot. materiały prasowe

Jak znaleźć dobrą myjnię bezdotykową?

Jak odnaleźć tę idealną myjnię bezdotykową, z której efektywnie i regularnie będzie można korzystać przy pełnym zadowoleniu? Opinie, opinie i jeszcze raz opinie. Sprawdzanie ich to podstawa. Warto podpytać znajomych – na pewno większość z nich korzysta z tego typu miejsc i będzie mogło zarekomendować konkretne myjnie. W internecie także można znaleźć recenzje – warto sprawdzić je skrupulatnie.

Myjnia bezdotykowa – jak korzystać?

Jak myć auto na myjni bezdotykowej? Przedstawiamy konkretne kroki po kolei:

1. Opłukanie auta – zrób to dokładnie!

Krok nr 1 to bardzo dokładne opłukanie auta. Wydawać by się mogło, że jest prostą czynnością, nad którą nie ma sensu się rozwodzić. Niestety wiele osób niespecjalnie przykłada się do tego zadania. Jeżeli dokładnie nie spłukasz piachu, osadu czy wierzchnich zanieczyszczeń, to kolejne kroki mogą okazać się nieefektywne. W dobrych myjniach bezdotykowych wykorzystuje się demineralizowaną wodę, która wyklucza pojawienie się białych plam na lakierze. Jak długo powinno trwać spłukiwanie samochodu? Minimum 2 minuty. Tymczasem większość właścicieli pojazdów robi to kilkadziesiąt sekund, a czasem nawet kilkanaście. W tak krótkim czasie trudno oczekiwać dobrych efektów.

2. Umycie felg

Ta czynność powinna trwać minimalnie 4 minuty. Pamiętaj, aby upewnić się, czy wcześniej felgi nie zostały zabezpieczone powłoką ceramiczną. Jeżeli tak, to program ten powinien zostać pominięty. Trzeba od razu zastosować krok „Mycie wysokim ciśnieniem”, co pozwoli domyć felgi bez stosowania kwasowych środków, które mogłyby uszkodzić ochronną powłokę.

3. Mycie nadwozia wysokim ciśnieniem

By mycie nadwozia rzeczywiście okazało się skuteczne, należy robić to przez co najmniej 5 minut. Lancę trzeba trzymać w odległości ok. 40 centymetrów od samochodu. Należy zacząć od maski, przedniej szyby, by potem przejść do dachu, tylnej szyby, klapy bagażnika, a wreszcie boków auta i zderzaków (przód i tył). Po wykonanym zadaniu warto sprawdzić, czy rzeczywiście wszystkie zanieczyszczenia zostały usunięte. Szczególnie zaleca się zwrócenie uwagi na mazy. Jeżeli te zostaną, to późniejsze ich usunięcie będzie problematyczne.

4. Nabłyszczanie

To nic innego jak opłukiwanie samochodu wodą demineralizowaną. W większości myjni ta część procesu nazywana jest nabłyszczaniem. Tutaj także należy poświęcić odpowiednią ilość czasu – najlepiej minimum 5 minut. Opłukanie musi być dokładne. Jeżeli na lakierze pozostaną resztki chemii, to może dojść nawet do uszkodzenia lakieru.

5. Dopieszczenie szczegółów

Mogłoby się wydawać, że to już koniec całego procesu. Nic bardziej mylnego. By efekt naprawdę był zadowalający, odejdź nieco od samochodu i obejrzyj go z dalszej perspektywy. W ten sposób zauważysz detale, które będą potrzebowały dopieszczenia. Postaraj się jeszcze przez chwilę, np. wytrzyj do sucha felgi, doczyść szyby. Dobrze mieć wówczas własne akcesoria: miękką szmatkę z mikrofibry czy odpowiedni preparat do mycia szyb.

Jak myć auto na myjni bezdotykowej? 2

fot. materiały prasowe

Myjnia bezdotykowa – jak często?

Jak widać mycie na myjni bezdotykowej może zapewnić pożądane efekty. Trzeba jednak pamiętać, że tutaj kluczowa jest też systematyczność. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak często trzeba w ten sposób dbać o swoje auto. Optymalnie wystarczy raz w tygodniu. To jednak nie wszystko. By samochód był rzeczywiście dobrze utrzymany, raz w miesiącu warto wykonać tzw. detailingowe mycie ręczne wraz z konserwacją lakieru. Do tych czynności przydadzą się sprawdzone specyfiki, które w dobrych cenach kupisz na nocar.pl. Mycie samochodu na myjni nigdy nie zapewni tak dobrych efektów, jak porządne, dokładne mycie ręczne z wykorzystaniem profesjonalnych środków.

Źródło zdjęć: pexels.com, unsplash.com

4.7/5 - (3 votes)

Leasing samochodu, kredyt czy pożyczka – co się opłaca?

Poprzedni

Zimowa pielęgnacja auta

Następny

Zobacz także

Więcej Porady