Jak kupić używany samochód, aby być zadowolonym?

Zakup używanego samochodu zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Nie zawsze bowiem można sprawdzić jego stan techniczny w sposób, który weryfikowałby istnienie wszelkich jego wad. Jak zatem kupić używany samochód, aby być usatysfakcjonowanym z dokonanego wyboru?

Gdzie szukać ogłoszeń?

Czasy, kiedy kupowało się samochody na giełdach, już raczej minęły. Oczywiście i dziś można spotkać miejsca, do których przyjeżdżają kierowcy pragnący sprzedać swoje auta, aczkolwiek zainteresowanie nimi nie jest tak duże, jak przed laty.

Obecnie wiele ofert sprzedaży różnego typu pojazdów można znaleźć w Internecie. Co więcej, w sieci istnieją nawet specjalne portale przeznaczone do publikowania i przeglądania ogłoszeń. Dzięki nim można bez wychodzenia z domu obejrzeć zdjęcia interesujących pojazdów, zapoznać się z ich opisami, a także porównać ceny i wyposażenie. Rozbudowane opcje wyszukiwania pozwalają z kolei na szybkie i sprawne znajdowanie ofert, na przykład poprzez wybór danych marek lub konkretnych modeli, roczników czy wersji napędowych. Jednym z takich serwisów jest portal samochody.pl.

Zainteresowaniem cieszą się także komisy samochodowe. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż w jednym miejscu można obejrzeć wiele pojazdów. Niemniej jednak w wielu przypadkach oferta komisów jest dość ograniczona, przez co trudno jest wybrać auto odpowiadające swoim potrzebom.

Na co należy zwrócić uwagę przed zakupem?

Jeszcze na etapie przeglądania ogłoszeń należy zwrócić uwagę na rok produkcji oraz przebieg danego samochodu. Informacje te pozwalają wstępnie ocenić stan techniczny pojazdu oraz stopień jego zużycia. Podczas oględzin na miejscu będzie można dokonać pełniejszej oceny. Otóż należy zwrócić uwagę na takie elementy jak nadwozie (przede wszystkim ewentualne ogniska korozji oraz stan lakieru), czy też kierownica, gałka zmiany biegów i fotele (przetarcia świadczą bowiem o intensywnym użytkowaniu).

Przed podpisaniem umowy sprzedaży warto udać się na jazdę próbną. W jej trakcie można bowiem posłuchać pracy silnika i zawieszenia, upewnić się, czy jednostka pracuje równo i nic nie stuka w podwoziu. Najlepiej, aby jazda próbna zakończyła się wizytą na stacji diagnostycznej. Doświadczony pracownik tego typu placówki będzie mógł dokładnie obejrzeć pojazd, a szczególnie jego podwozie, które w normalnych warunkach jest niewidoczne. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, czy pod samochodem nie występują zaawansowane ogniska korozji. Skorodowane elementy zawieszenia mogą bowiem być niezwykle poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa jazdy.

Czy motoryzacyjne stereotypy mają znaczenie?

Niektórzy kierowcy uważają na przykład, że nie należy kupować francuskich samochodów, gdyż są one ponadprzeciętnie awaryjne, z kolei japońskie auta są nadzwyczaj niezawodne i trwałe. Tego typu opinie mają swoje źródło rzadko w realnych doświadczeniach, a częściej w stereotypach powtarzanych przez samozwańczych ekspertów. Oczywiście istnieją mniej oraz bardziej udane auta, niemniej jednak przy zakupie nie warto się nimi kierować. W każdym przypadku bowiem dobrze jest kierować się zdrowym rozsądkiem, a także stanem technicznym i wiekiem danego samochodu.

Polacy w dalszym ciągu kupują przede wszystkim samochody używane, o czym najlepiej świadczy zainteresowanie portalami, na których publikowane są oferty sprzedaży. Wynika to głównie z tego, że pojazdy z rynku wtórnego są zdecydowanie tańsze niż te, które można znaleźć w salonach. Przy ich wyborze należy jednak kierować się zasadami ostrożności, aby dokładnie zweryfikować stan danego samochodu.

5/5 - (1 vote)