samochód na autoszrot
źródło zdjęć: freepik.com

Szrot (inaczej: autoszrot) swoją potoczną nazwę wziął z niemieckiego słowa schrott, które dosłownie oznacza „odcięty kawałek”. Jest to inne określenie na stację demontażu pojazdów, gdzie można zakupić używane części do samochodów.

W Polsce działa wiele autoszrotów zajmujących się skupem zniszczonych, rozbitych lub przestarzałych pojazdów, które nie nadają się już do dalszego użytku. Zazwyczaj takiego samochodu nie można już sprzedać ani go bezpiecznie użytkować, dlatego najlepszą opcją w takim przypadku jest oddanie pojazdu na szrot. Jeśli Twój samochód jest na tyle niesprawny, że nie możesz nim dojechać do najbliższego szrotu, zawsze jest opcja zamówienia lawety, która podejmie się transportu starego auta.

Jeśli szukasz miejsca, gdzie za swój samochód uzyskasz dobrą cenę, koniecznie sprawdź ofertę auto szrot w Warszawie.

Przekazanie auta na szrot

Kiedy przekażesz samochód do demontażu, mechanicy, którzy są pracownikami szrotu, sprawdzają czy części pojazdu są sprawne i nadają się do ponownego wykorzystania. Brane są pod uwagę takie czynniki jak bezpieczeństwo, rok produkcji czy użyteczność części.

Po zorientowaniu się w sytuacji mechanicy rozbierają pojazd – sprawne części trafiają do magazynu, a pozostałe są utylizowane.

Z racji, że średni wiek auta w naszym kraju to około 11 lat, Polacy często decydują się na zakup aut używanych. Oznacza to, że używane części zamienne są pożądane i właściciele starszych pojazdów chętnie korzystają z oferty szrotów.

Niestety, starsze samochody stanowią bardzo często zagrożenie dla środowiska, ponieważ ich główną zaletą jest niska cena, a nie przyjazność środowisku. Polacy, kierując się kwestiami finansowymi, wolą wydać mniej na używany pojazd, który nie wpływa dobrze na jakość i tak już zanieczyszczonego powietrza. Takie samochodowy są paliwożerne i wymagają częstej ingerencji mechanika ze względu na swój stan techniczny.

W związku z zaostrzeniem prawa, jeżeli chodzi o ekologiczną utylizację pojazdów, każde przedsiębiorstwo, które świadczy usługi kasacji pojazdu, musi mieć na to zgodę wojewody oraz być odpowiednio wyposażone i współpracować z podmiotami zewnętrznymi, takimi jak firmy recyklingowe. Dzięki temu stare części mogą być ponownie wykorzystywane, co wpływa pozytywnie na stan środowiska.

Złomowanie samochodu, a przepisy

Jeśli zdecydujesz się na bezpieczną i legalną utylizację pojazdu, skorzystaj z usług złomowiska lub stacji demontażu pojazdów, czyli szrotu.

Szroty oferują atrakcyjne ceny za stare lub niesprawne samochody, ponieważ posiadają one zgodę wojewody na demontaż i sprzedaż używanych części, co jest opłacalne dla obydwu stron – kupującego i sprzedającego.

Warto pamiętać, że kasacja samochodu musi być potwierdzona dokumentem. Bez niego nie będziesz mógł wyrejestrować samochodu, a co za tym idzie – nie będziesz zwolniony z obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Pamiętaj, aby autoszrotu nie mylić z tzw. dziuplą samochodową. Chociaż tam też można zakupić części do samochodów w dobrej cenie, jest to nielegalne i może być traktowane jako paserstwo.

5/5 - (2 votes)

Hamulce bębnowe – co warto o nich wiedzieć?

Poprzedni

Rozwijaj się z BMW

Następny

Zobacz także

Więcej 4 kółka