Jak sprawdzić wiek opony?

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale opony też mają datę ważności. Jazda na zużytym lub starym ogumieniu może negatywnie wpłynąć nie tylko na komfort jazdy, ale przede wszystkim stwarzać zagrożenie dla kierowcy. W takim razie ile czasu można używać opony? Ekspert 24opony odpowiada na to i inne pytania związane z wiekiem Waszych opon.

Jak sprawdzić wiek opony?

Na początku warto powiedzieć jak dokładnie możemy sprawdzić wiek opony. To bardzo proste! Wystarczy sprawdzić symbole znajdujące się na boku opony, tuż obok symbolu DOT. Czym jest DOT? To skrót od Department of Transportation (Departament Transportu).

Wiek opony można sprawdzić na oznaczeniu DOT. Umieszczone za symbolem cyfry i litery powiedzą, gdzie i kiedy została wyprodukowana Twoja opona. Na końcu kodu znajdziesz 4 cyferki (najczęściej występujące w owalnej obwódce) – dwie pierwsze cyfry informują, w którym tygodniu została wyprodukowana opona, a dwie ostatnie mówią o konkretnym roku produkcji.

Tak na przykład: Ostatnie cyfry Twojego kodu DOT to 2116. Oznacza to, że Twoja opona została wyprodukowana w 21 tygodniu, 2016 roku. Proste, prawda?

Ile lat można używać opony?

Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Granica bezpiecznego użytkowania opony zależna jest od bardzo wielu czynników. Przy odpowiedniej konserwacji i przechowywaniu we właściwych warunkach, opona może utrzymać właściwości jezdne nawet do 10 lat. Zalecane jest by dokonać przeglądu ogumienia po 5 latach od rozpoczęcia jazdy.

Stan opony można także sprawdzić mierzyć długość rowków bieżnika. Wymagane przez przepisy minimum wynosi zaledwie 1,6mm. Jest jednak bardzo zalecane by wymienić opony już przy 3-4mm ze względu na gorsze zachowanie opony podczas jazdy na mokrej nawierzchni.

Warto też posłuchać niezależnych badań. Studium przypadków dokonane przez rzeczoznawców niezależnej organizacji Dekra wykazało, że ryzyko awarii ogumienia drastycznie zwiększa się po 6 latach. Pamiętajmy, że dotyczy to nawet opon „wyglądających jak nówki” i tych o niewielkim zużyciu. Kierowcy często eksploatują takie opony, ponieważ nie wiedzą, że opony o głębokim bieżniku też mogą stwarzać zagrożenie.

Stare opony, jakie zagrożenia niosą?

Częstym ryzykiem jazdy na starych oponach jest ryzyko złapania tzw. „kapcia”, zwłaszcza jeśli wcześniej opony bywały mocno obciążane. Przede wszystkim jednak niesie to zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. Przy jeździe na starych oponach zmniejsza się przyczepność na zakrętach i wydłuża się droga hamowania. Pamiętajmy, że eksploatowanie opon do granic możliwości tworzy zagrożenie nie tylko dla nas, kierowców, ale i podróżujących z nami najbliższych.

Wymiana. Jakie opony wybrać?

Opony nie są zakupem na miesiąc, warto więc postawić na producentów oferujących solidne ogumienie z długą gwarancją. Daje nam to większą pewność, że opony zostaną z nami na dłużej i bezawaryjnie posłużą przez następne lata.

Warto tu wspomnieć producenta opon Continental, który wprowadził aż 7 lat gwarancji na opony do samochodów osobowych i dostawczych (Na przykład zwróć uwagę na model letni tego producenta: ( Opony Continental ContiPremiumContact 5 dostępne na 24opony.pl ). W ofercie wielu sklepów znajduje się szeroki wybór opon Continental oraz innych renomowanych producentów, które będą Ci służyć przez długie lata. Więc może to dobry kierunek w wyborze opon? Czyli gwarancja długoletniego użytku. Na pewno kwestia godna przemyślenia!

5/5 - (6 votes)

Normalia warsztatowe – Jak wyposażyć domowy warsztat?

Poprzedni

Jak polerować lakier auta? Niezbędne narzędzia i wskazówki

Następny

Zobacz także

Więcej Porady