Klimatyzacja samochodowa

Przyzwyczailiśmy się już do atutów klimatyzacji samochodowej. W rzeczywistości warto pamiętać o tym, że trzeba regularnie wykonywać jej czyszczenie. I chodzi tu nie tylko o nieprzyjemny zapach. Rozwijające się grzyby i kolonie bakterii wewnątrz układu mogą być niebezpieczne dla zdrowia pasażerów. Zastanawiasz się, jak często należy wykonywać czyszczenie klimatyzacji? Przeczytaj i dowiedz się!

Odgrzybianie klimatyzacji – jak często?

Sygnałem, że najwyższy czas odgrzybić klimatyzację, jest wydzielający się po jej uruchomieniu nieprzyjemny zapach. Oznacza to, że elementy układu są już wyraźnie zanieczyszczone i zabieg czyszczenia jest niezbędny, a dalsze korzystanie z samochodu może być niebezpieczne dla pasażerów. Warto jednak robić to także profilaktycznie. Kiedy? Po pierwsze zaraz po zakupie używanego samochodu. Nie możemy wtedy precyzyjnie określić terminu ostatniego odgrzybiania. Po drugie, wtedy, gdy ostatnie odgrzybianie klimatyzacji odbyło się ponad rok wcześniej. Odpowiednim terminem jest wiosna – jesienią i zimą wilgotność jest najwyższa, co oznacza najbardziej korzystne warunki do rozwoju grzybów i innych drobnoustrojów. Nie zaleca się czyszczenia klimatyzacji przed wiosną, ponieważ może się okazać, że po chłodnych i wilgotnych miesiącach konieczne będzie powtórzenie zabiegu.

Zagrzybiona klimatyzacja jest niebezpieczna dla zdrowia

Nie wszyscy wiedzą, że klimatyzacja wymaga odgrzybiania – w przeciwnym wypadku może być źródłem poważnych schorzeń. Zapalenia dróg oddechowych są w porównaniu z nimi niewielkim problemem. Tu można wymienić legionellozę, która jest dobrze opisaną chorobą wynikającą z namnażania się bakterii właśnie w klimatyzacji. Przebiega w postaci ostrego zapalenia płuc. Śmiertelność w przypadku tej infekcji jest wysoka – w 1976 roku podczas konwentu legionistów w Stanach Zjednoczonych na 186 chorych zmarło 30 osób. Ponadto skutkiem zagrzybionego urządzenia może być nasilenie się objawów alergicznych, a także wywołanie ataków astmy.

Jak odgrzybić klimatyzację w samochodzie?

Nasuwa się pytanie, jak odgrzybić klimatyzację, by uchronić się przed tymi skutkami? Dostępnych jest kilka sposobów. Niektórzy kierowcy korzystają z ogólnodostępnych środków chemicznych, które wystarczy wprowadzić do parownika. Niestety, ta metoda jest zawodna – nie da się jednoznacznie określić, jak głęboko dotarła pianka, a często okazuje się, że już po kilku tygodniach lub miesiącach problem powraca. Z tego powodu dużym zainteresowaniem cieszą się zabiegi w profesjonalnych warsztatach, zarówno wykorzystujące substancje chemiczne, jak i ozonowanie czy ultradźwięki. Każdy z nich pozwala w ciągu kilkunastu minut skutecznie usunąć kolonie drobnoustrojów i przywrócić prawidłowe działanie klimatyzacji. To prosty, bezpieczny i skuteczny sposób, dzięki któremu na długo pozbędziesz się problemu i zadbasz o zdrowie swoje oraz swoich pasażerów.

Niezależnie od wybranej metody, zabieg musi być połączony z wymianą filtra kabinowego. Nie jest to duży koszt – bez problemu znaleźć można filtry za dwadzieścia czy trzydzieści złotych. Odgrzybianie warto połączyć z kompleksowym serwisem schładzacza. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że latem nie spotka Cię awaria, która odbierze Ci przyjemność jazdy. Pamiętaj, że uszkodzona klimatyzacja generuje duże nakłady finansowe, których można uniknąć dzięki regularnym przeglądom.

Habenda – profesjonalne odgrzybianie klimatyzacji

Jeśli poszukujesz specjalisty, który oferuje kompleksowe usługi z zakresu odgrzybiania klimatyzacji, sprawdź ofertę naszego warsztatu i stacji diagnostycznej pojazdów w Łodzi! Każdego dnia pomagamy kierowcom z całej Łodzi i okolic, dzięki czemu mogą cieszyć się bezpieczną i przyjemną jazdą. Działamy nieprzerwanie od 1990 roku, a zdobyte w ten sposób doświadczenie i stale doskonalone umiejętności pozwalają nam zapewniać wydajne i trwałe rozwiązania. Zabieg wykonujemy z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu, gwarantującego maksymalną skuteczność. Zadbaj o swoje zdrowie – umów się na czyszczenie klimatyzacji w firmie Habenda już dziś!

5/5 - (1 vote)

Czy sprzedaż samochodu do skupu jest legalna?

Poprzedni

Kto ponosi odpowiedzialność za samochód służbowy? Co się dzieje w razie wypadku?

Następny

Zobacz także

Więcej Porady