Garażowanie Samochodu Zimą

Opinie na temat garażowania samochodu zimą są mocno podzielone. Zwolennicy chronienia swojego samochodu pod dachem argumentują swoją opinię mniejszym zużyciem wielu elementów pojazdu, większą wygodą czy mniejszą podatnością samochodu na korozję. Z drugiej strony przeciwnicy tego pomysłu podnoszą zazwyczaj temat kosztów związanych z zakupem lub wynajmem garażu. Garaże w założeniu mają pełnić funkcję ochronną naszych samochodów przed wieloma negatywnymi skutkami pozostawiania ich pod chmurką przez długi czas. Jesteśmy przekonani, że garażowanie pojazdu niesie ze sobą niewątpliwie dużo więcej zalet niż wad, o których odpowiemy w tym artykule.

Auto w garażu to większa wygoda

Chyba żaden z kierowców nie przepada za sytuacją, kiedy zastaje swój samochód w całości pokryty przez śnieg, a co gorsze przez grubą warstwę lodu. W takiej sytuacji w ruch idzie skrobaczka, która generuje nowe rysy na naszej szybie. Prawo wymaga od nas również odśnieżania pojazdu, co niestety nie jest czynnością, która dobrze wpływa na stan powłoki lakierniczej oraz na nasze samopoczucie. Pojazdy znajdujące się pod dachem będą chronione przed opadami atmosferycznymi, dzięki czemu zaoszczędzimy czas, który musielibyśmy poświęcić na odśnieżanie karoserii i skrobanie szyb.

Ochrona karoserii

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że zimą drogowcy posypują drogi solą, która fatalnie wpływa na karoserię, przyspieszając powstawanie rdzy. Często nawet na stosunkowo nowych samochodach można dostrzec powstające ogniska korozji, w czym drogowa sól z pewnością miała spory udział. Aby zapobiegać temu zjawisku lub ograniczyć do minimum możliwość pojawienia się rdzy, samochody powinny przebywać w garażu, w którym nie panują zbyt wysokie temperatury i jest on regularnie wietrzony. Dodatkowo, promienie słoneczne nie powodują matowienia lakieru tylko podczas lata, ale także w okresie zimowym, gdy słońce również potrafi świecić bardzo mocno. Jeśli chcemy zadbać o wygląd naszego pojazdu, koniecznie musimy chronić go przed negatywnymi skutkami działania promieni UV.

Silnik i zawieszenie

Samochód w okresie zimowym jest dużo bardziej obciążony niż w lecie. Niska temperatura utrudnia rozruch silnika oraz powoduje spadek pojemności akumulatora. Pewnego zimowego poranka, przed wyjazdem do pracy możemy zeskrobać lód z szyb, odśnieżyć samochód, z trudem otworzyć drzwi i okaże się, że po przekręceniu kluczyka samochód nie da znaku życia.

Pojazd znajdujący się w garażu będzie miał widocznie ułatwiony rozruch, życie naszego akumulatora znacząco się wydłuży, olej silnikowy szybciej osiągnie odpowiednią temperaturę, a także wnętrze naszej kabiny szybciej się nagrzeje. Gumowe elementy zawieszenia również nie lubią bardzo niskich temperatur. Tuleje wahacza czy wszelkiego rodzaju osłony twardnieją, co grozi ich uszkodzeniem.

Warto zadbać o garaż dla auta

Powyższe przykłady to tylko część zalet garażowania pojazdu w czasie zimy. Jeśli weźmiemy pod uwagę wydatki, które mogą wygenerować wcześniejsze naprawy blacharskie, zakup nowego akumulatora, naprawy elementów silnika i zawieszenia, to argument kosztu zakupu garażu traci swoją moc. Szczególnie warto zwrócić uwagę na garaże blaszane, dzięki którym w przystępnej cenie możemy zapewnić odpowiednią ochronę dla auta. Posiadanie garażu to także oszczędność czasu, który musielibyśmy poświęcić na dodatkowe przygotowania samochodu przed odjazdem. Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki, garażowanie auta staje się jedynym właściwym rozwiązaniem w okresie zimowym.

5/5 - (2 votes)

Sprzedaj swój samochód w uznanym skupie

Poprzedni

Czy warto korzystać z komisu samochodowego?

Następny

Zobacz także

Więcej Porady