Formalności w UK przy eksporcie auta do Polski

Eksport samochodu z UK do Polski jest procesem dosyć skomplikowanym, zwłaszcza jeśli nie mieszkamy w Wielkiej Brytanii na stałe i nie znamy realiów życia na wyspach. W dzisiejszym artykule poznasz najważniejsze formalności, których należy dokonać, aby bezproblemowo wywieźć auto z UK.

Dobrą informacją jest ta, że wiele z nich możemy załatwić online lub za pośrednictwem poczty. Aby przeprowadzić proces wywozu auta z UK, nie musimy praktycznie odwiedzać żadnych brytyjskich urzędów. Pewnym minusem jest jednak fakt, że niektóre dokumenty otrzymamy z pewnym opóźnieniem.

Pierwszym potrzebnym dokumentem, który musimy zdobyć jest dowód rejestracyjny. W zależności od sytuacji w której jesteśmy, musimy dokonać wyboru.

Gdy już mieszkamy w UK i możemy poczekać na dokument

Jeżeli będziemy przebywać w Wielkiej Brytanii przez kilka tygodni, postępujemy w standardowy sposób. W trakcie transakcji otrzymujemy tzw. new keeper’s slip i osoba lub instytucja, która sprzedała samochód, powiadamia o fakcie sprzedaży brytyjski urząd komunikacji (DVLA).

DVLA po mniej więcej dwóch tygodniach wyśle nowemu właścicielami samochodu nowy dowód rejestracyjny V5 zawierający jego dane.

Dokument ma kilka części. Aby wywieźć na stałe na stałe samochód za granicę, musimy wypełnić część 5 (część z jasnoczerwonym tłem), podając datę oraz kraj eksportu i wysłać część dokumentu z powrotem do DVLA.

DVLA po kilku dniach wyśle nam świadectwo eksportu V561. Ale nie musimy na nie czekać i możemy normalnie podróżować posługując się zachowanym dowodem rejestracyjnym V5.

Gdy przyjeżdżamy po samochód i chcemy go wywieźć tego samego dnia

Inaczej postąpimy, jeśli kupujemy samochód i od razu chcemy wyjechać nim z Wielkiej Brytanii. W takiej sytuacji osoba lub instytucja sprzedająca auto wypełnia część ‘permanent export’ sama i powiadamia DVLA o tym fakcie. Natomiast my zatrzymujemy cały dowód rejestracyjny V5. W tym scenariuszu powinniśmy otrzymać certyfikat eksportu V561 pod wskazany adres.

Bez względu, którą drogę wybierzemy drugą ważną formalnością, którą musimy dopełnić, jest opłacenie podatku drogowego. W Polsce podatek ten jest wliczony w paliwo, jednak w UK musimy dokonać osobnej wpłaty. Na szczęście możemy to zrobić online na rządowej stronie gov.uk/vehicle-tax. Koszt podatku drogowego zależy kilku różnych czynników, między innymi od wieku auta, paliwa oraz pojemności silnika.

Opłacając podatek będziemy pojawi się wybór między płatnością kartą za 6 lub 12 miesięcy. Ponieważ naszym planem jest eksport samochodu, należy wybrać możliwie krótki okres opłacenia podatku, tj. 6 miesięcy. Po opłaceniu podatku i wywiezieniu samochodu za granicę będziemy mogli otrzymać zwrot części wydanych pieniędzy.

Ostatnią rzeczą, której potrzebujemy, poruszając się samochodem po UK, Unii Europejskiej i Polsce jest ważne ubezpieczenie auta. Nasze standardowe ubezpieczenie samochodu działa w Europie jako polisa OC (Third party). Jeśli kupiliśmy samochód wyłącznie w celu jego eksportu, lepszym rozwiązaniem jest zakup krótkiego ubezpieczenia, tzw. temporary cover.

Szczegółowe informacje na temat tego ubezpieczenia możemy przeczytać na Tymczasowe ubezpieczenie samochodu w UK. Ale, w skrócie, jest to specjalne, krótkie ubezpieczenie, które może działać od 1 godziny do 30 dni. Ubezpieczając samochód w taki sposób, oszczędzamy pieniądze.

Oczywiście w Polsce będzie będą na nas czekać dodatkowe formalności, ale to z grubsza wszystkie potrzebne informacje, które pomogą nam w bezpiecznym eksporcie pojazdu z UK. Reasumując, aby zgodnie z prawem wywieźć auto z UK musimy:

  • mieć dowód rejestracyjny V5
  • opłacić ubezpieczenie (tzw. road tax)
  • mieć ważne ubezpieczenie samochodu

W późniejszym okresie musimy jeszcze zaczekać aż DVLA wyśle nam tzw. świadectwo eksportu samochodu V561. Wszystkie te dokumenty wystarczą, aby rozpocząć proces w Polsce.

4.7/5 - (10 votes)

Kredyt na samochód- na czym polega?

Poprzedni

Jak szybko pozbyć się używanego samochodu?

Następny

Zobacz także

Więcej Porady