Dobór akumulatora

W nowoczesnych pojazdach montowane jest wiele urządzeń pobierających w czasie jazdy sporą ilość energii elektrycznej. Takie zapotrzebowanie powoduje, że dobór akumulatora jest bardzo ważny. Nie można brać pod uwagę tylko takich parametrów takich jak moc i pojemność silnika, ale również rodzaj urządzeń, które zostały zamontowane w samochodzie. Poza zaleceniami producenta warto również uwzględnić warunki jazdy, które również wpływają na wybór baterii. Dlatego tak ważna jest odpowiedź na pytanie, jaki akumulator do samochodu wybrać?

Jaki akumulator wybrać zgodnie z instrukcją obsługi samochodu?

Zastanawiając się, jaki akumulator kupić do swojego samochodu lub motocykla, trzeba podejść do wyboru bardzo odpowiedzialnie, ponieważ szkoda tracić pieniądze na nieodpowiednie urządzenie. Tylko właściwa bateria zagwarantuje bezawaryjną jazdę i cieszenie się z bogatego wyposażenia samochodu. Akumulator to zakup na kilka lat, biorąc pod uwagę tylko jego niską cenę, może to skutkować tym, że już po roku użytkowania trzeba będzie wymienić go na nowy.

Dobierz akumulator w odpowiedniej technologii

Najważniejsza dewiza, jaka powinna towarzyszyć zakupowi to: dobierz akumulator spełniający warunki obsługi samochodu. Starsze auta wyposażone były w akumulatory kwasowo-ołowiowe narażone na zasiarczenie, ciągłe kontrolowanie poziomu elektrolitu i szybką utratę użyteczności. Pojazd z taką baterią nie mógłby zostać wyposażony w wiele urządzeń pobierających energię elektryczną.

Zobacz również >> Monitoring GPS jako zabezpieczenie przed kradzieżą auta

W przypadku akumulatora AGM elektrolit znajduje się w szklanej macie, dzięki czemu jest on odporny na pracę cykliczną i wydajny, doskonale nadaje się do pojazdów mocno eksploatowanych i posiadających napęd hybrydowy. Akumulatory żelowe (krzemionkowy) przeznaczone są do pojazdów elektrycznych i rekreacyjnych.

Jaki akumulator dobrać do samochodu hybrydowego?

Nowoczesne auta hybrydowe posiadają wyjątkowy cykl pracy. Koła samochodu pracującego w trybie elektrycznym zasilane są z oddzielnych akumulatorów, ale dodatkowe urządzenia typu: radio, oświetlenie pobierają energię elektryczną z baterii głównej.

Jeżeli właściciel hybrydy zamontowałby klasyczny akumulator to wystarczyłoby dwa miesiące na jego zużycie. Taki samochód zużywa dużą ilość prądu ładowania z wykorzystaniem odzyskiwania energii podczas hamowania.

Dlatego będąc posiadaczem innowacyjnej maszyny trzeba zwrócić uwagę na odpowiednie oznaczenia baterii: EFB lub AGM odpowiednie do aut z system start strop. Istotne zalecenia na pewno znajdują się w instrukcji obsługi i trzeba dostosować zakup baterii do wszystkich zawartych w niej wymagań.

Dobór akumulatora według producenta

Konieczność zakupu baterii do pojazdu jednośladowego, rodzi pytanie, jaki akumulator do motocykla kupić, aby posłużył on przez klika lat. Kierowcy mogą dobrać bezobsługowy akumulator w technologii AGM, który jest niezawodny i wyróżnia się długą żywotnością. A może akumulator żelowy do motocykla cechujący się odpornością na większe wyładowania a także możliwością pracy pod większym obciążeniem.

Zobacz także >> Tuning samochodowy

Wielu właścicieli motocyklów i samochodów zwraca uwagę na producenta ze względu na przywiązanie do marki lub wysoką pozycję na rynku. Obecnie znanych jest wielu producentów akumulatorów, którzy zyskali sobie sympatię u właścicieli pojazdów ze względu na wysoką, jakość swoich produktów.

Należą do nich na pewno takie marki jak: Centra, Bosch, Varta, Jenox, Fiamm, Mool, Yuasa. Producenci urządzeń rozruchowych bazują na swoim dużym doświadczeniu i nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych, których nie boją się wprowadzać do projektów. Posiadają zarówno baterie do aut o małej pojemności z silnikiem benzynowym jak również do najnowszych samochodów hybrydowych oraz aut elektrycznych.

Dobierz akumulator według parametrów

Napięcie akumulatora

Znając już najważniejsze parametry takie jak: pojemność, napięcie, prąd rozruchowy można przystąpić do optymalnego doboru akumulatora do swojego samochodu lub motocykla, maszyny ogrodowej, łodzi itd. Wartość napięcia akumulatora to 12V, musi ona odpowiadać wartości instalacji elektrycznej zainstalowanej w danym pojeździe.

Pojemność baterii

Drugi parametr to pojemność baterii przedstawiana w amperogodzinach (Ah). Bateria jest ładowana przez alternator, dlatego gdy będzie ona za duża do konkretnego auta, alternator nie poradzi sobie z jej ładowaniem. Dlatego nie można kupować akumulatora o większej pojemności.

Prąd rozruchowy

jest określany w amperach. Jaki akumulator dobrać, aby wartość amperów była zgodna z potrzebami samochodu? W tym przypadku również trzeba podążać za zaleceniami producenta auta, ewentualnie wybrać taki, który się w nim znajduje. Maksymalne natężenie prądu, które bateria potrafi oddać w krótkim czasie stanowi wartość rozruchową.

Zobacz również >> Czy jest alternatywa dla akumulatorów litowo-jonowych?

Samochody wyposażone w silnik spalinowy wymagają dużej wartości prądu rozruchowego. Dobór akumulatora będzie odpowiedni, gdy rozrusznik będzie w stanie wygenerować energię elektryczną niezbędną do rozruchu pojazdu lub urządzenia. W ujemnych temperaturach, a mianowicie od -18 stopni Celsjusza, akumulator może stracić do 35 – 40% pojemności, jeśli wybierze się słabą opcję, zimą nie będzie w stanie uruchomić samochodu.

Układ biegunów

Przy doborze akumulatora musimy sprawdzić po której stronie nasz akumulator ma mieć klemę dodatnią (+). Najczęściej stosuje się akumulatory z tzw. prawym plusem, odwrotna polaryzacja jest stosowana głównie w samochodach azjatyckich i tych z USA. Polaryzację określamy ustawiając akumulator frontową etykietą zwróconą do siebie.

Wymiar skrzynki

Każdy samochód ma określone miejsce na akumulator, warto przed zakupem zmierzyć starą baterię lub dostępne miejsce. Najlepiej dobierz akumulator wg wymiarów starego akumulatora.

Mocowanie akumulatora

Warto zwrócić uwagę jakie mocowanie ma nasz akumulator, „europejskie” baterie mają stopkę mocującą akumulator do konstrukcji samochodu, w azjatyckich zazwyczaj akumulator mocowany jest za pomocą dwóch szpilek z blachą łączącą do góry.

Dobór akumulatora

Wyszukiwarka akumulatorów

Wyszukiwarka akumulatorów wsparciem podczas doboru baterii do pojazdu

Przeglądając stronę internetową sklepu z akumulatorami można skorzystać z wygodnego pomocnika, jakim jest wyszukiwarka akumulatorów. Dostępna jest funkcja – dobierz akumulator według parametrów i marki samochodu, po czym wyświetlą baterie odpowiednie do danego samochodu.

Zobacz również >> Części po VIN – Wyszukiwanie części zamiennych

Po wpisaniu polecenia – znajdź akumulator do samochodu, ukażą się propozycje baterii różnych producentów, akumulatory Start&Stop – AGM – EFB, akumulatory z lewym +, tanie akumulatory, do samochodów z USA, baterie wspomagające. Wyszukiwarka akumulatorów podzielona jest na baterie do: samochodów osobowych, motocykli, samochodów ciężarowych, rolniczych, azjatyckich, 4×4, Optima, Odyssey Motorsport, akumulatory AGM, do UPS, akumulatory głębokiego rozładowania, żelowe, do zabytków.

Zużytego akumulatora nie należy wyrzucać do śmietnika, warto przyczynić się zadbania o środowisko naturalne i oddać do recyklingu, dzięki czemu zostanie on wykorzystany do wykonania nowych urządzeń.

5/5 - (21 votes)

Czy jest alternatywa dla akumulatorów litowo-jonowych?

Poprzedni

Przegląd produktów z kolekcji MINI Lifestyle 2018-2020

Następny

Zobacz także

Więcej Porady