Czym jest wyciągarka samochodowa?
Źródło zdjęć: freepik.com

Każdy z nas doskonale wie, jakie jest obowiązkowe i zalecane wyposażenie samochodu. Jednocześnie istnieje cała gama dodatkowych akcesoriów, które poprawiają komfort jazdy, czy też są przydatne w czasie przemierzania kolejnych kilometrów. Jednym z takich urządzeń jest wyciągarka, która może pomóc wyjść z niejednej opresji. Sprawdź, czym jest wyciągarka samochodowa i przekonaj się, dlaczego jest to element, w który powinien być zaopatrzony również Twój pojazd.

Wyciągarka – co to takiego?

Wyciągarka staje się urządzeniem, które cieszy się coraz większą popularnością u kierowców poruszających się pojazdami różnego typu. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości zostanie ona uznana za nieodzowną częścią podróżniczego ekwipunku, dzięki czemu zwiększy odczucie bezpieczeństwa u pasażerów. Główną rolą wyciągarki samochodowej jest wyciągnięcie pojazdu, który utknął na trudnym terenie lub zakopał się w niestabilnym podłożu. Korzystają z nich przede wszystkim osoby przemieszczające się za pomocą samochodów terenowych oraz quadów. Ponadto wyciągarki wykorzystywane są przez służby ratunkowe i wojskowe. Niekiedy taki sprzęt może okazać się pomocny nawet podczas codziennej jazdy samochodem. Jest to element wyposażenia, który montuje się we frontowej części pojazdu.

Kiedy najczęściej używa się wyciągarek?

Wyciągarki samochodowe okazują się przydatne wszędzie tam, gdzie pojazd napotka przeszkodę uniemożliwiającą mu dalsze przemieszczanie się. Idealnie sprawdzi się zwłaszcza zimą, gdy samochód ugrzęźnie w głębokich zaspach, czy w błocie pośniegowym. Urządzenie to służy również autom terenowym, gdy na niejednolicie ukształtowanych trasach off-roadowych (w lasach lub na terenach górskich) utkną one w wilgotnej ziemi, piasku lub nie będą w stanie wyjechać pod wzniesienie.

Jakie są rodzaje wyciągarek?

Podstawowa klasyfikacja wyciągarek samochodowych opiera się na kryterium napędu, jaki jest zastosowany w przypadku konkretnego urządzenia. W związku z tym wyróżnia się wyciągarki:

  • elektryczne – posiadają własny silnik, zasilany przez akumulator,
  • ręczne – ich działanie opiera się na sile ludzkich mięśni,
  • mechaniczne – korzystają z silnika samochodowego,
  • hydrauliczne – działają dzięki hydraulice wspomagania pojazdu.

Wybór wyciągarki – na co zwrócić uwagę?

Decydując się na konkretny rodzaj wyciągarki do samochodu, czy quada, należy uwzględnić kilka istotnych kwestii. Są to parametry tego urządzenia – uciąg (czyli siła), moc silnika oraz waga. Warto także przemyśleć, w jakich warunkach zamierza się wykorzystywać ten sprzęt. Po zwróceniu uwagi na wskazane czynniki może wyjść na to, że najlepsza okaże się wyciągarka 12v w sklepie terenowiec.pl. Najważniejsze, aby wybrać sprzęt, który będzie dopasowany do Twoich potrzeb i w sytuacji zagrożenia stanie się gwarantem bezpieczeństwa. Wtedy wyciągarka rzeczywiście będzie mogła wywiązać się ze swojej funkcji.

5/5 - (5 votes)

Kto ponosi odpowiedzialność za samochód służbowy? Co się dzieje w razie wypadku?

Poprzedni

Amortyzator skrętu motocykla – po co się go montuje?

Następny

Zobacz także

Więcej 4x4