Wydaje się, że postawienie wiaty garażowej to nic takiego i nie trzeba mieć na nią pozwolenia. Czy rzeczywiście? Co na to prawo budowlane?
Spis treści
Wiata garażowa – co to takiego?
Wiata garażowa to zazwyczaj prosta konstrukcja, na którą składa się stelaż i zadaszenie. Obie części mogą być zbudowane z różnych materiałów, ale do najpopularniejszych należą te, które sprawiają, że wiata jest lekka i łatwa w montażu. Przykłady wiat z aluminium i paneli poliwęglanowych możemy znaleźć na przykład na ogrodosfera.pl. Wiatę można też postawić na drewnianej konstrukcji a przykryć na przykład blachą lub dachówką, jednak jest to już bardziej skomplikowana budowla. Wiaty garażowe często stawia się jako samodzielne konstrukcje, jednak mogą być też zamontowane przy ścianie budynku.
Niestety, trudno znaleźć w prawie budowlanym jednoznaczną definicję wiaty garażowej, co w konsekwencji rodzi problemy prawne.
Zdarza się więc, że nie wystarczy zwykłe zgłoszenie dotyczące wiaty, lecz musimy uzyskać pozwolenie na jej budowę. Musisz jednocześnie wiedzieć, że w zdecydowanej większości przypadków postawienie tego rodzaju konstrukcji nie wymaga żadnych pozwoleń. Nim jednak przystąpisz do prac, zapoznaj się z najważniejszymi regulacjami.
Wiata garażowa a prawo budowlane
Chociaż nie ma w prawie definicji określającej, czym jest wiata garażowa, to art. 29. ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego wyjaśnia, jaki budynek możemy postawić bez pozwolenia na budowę. Chodzi tu głównie o jego wielkość, która nie powinna przekraczać 35 m2. Jeśli wystarczy ci taki garaż, wystarczy, że zgłosisz swoją chęć właściwemu organowi. W tym wypadku musi zostać spełniony tylko jeden warunek, mianowicie, liczba takich obiektów nie może przekraczać dwóch na każde 500 metrów kwadratowych.
Zresztą, prawo nie mówi tylko o wiatach garażowych, bo do 35 m2 można wybudować wiele innych budynków jak przydomowe ganki, altany czy zadaszenia ogrodowe.
Niektórzy mogą sobie pozwolić na większą wiatę – do 50 m2 (taki zapis widnieje art. 29 ust.1 pkt 2c Prawa budowlanego), lecz tylko wtedy, gdy jest ona usytuowana na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny. Może to być też teren przeznaczony pod budownictwo mieszkaniowe. Na każde 1000 metrów kwadratowych powierzchni mogą maksymalnie przypadać dwie wiaty.
A co na to prawo miejscowe?
Prawo budowlane stawia sprawę jasno, ale nie zapominajmy, że spore znaczenie mogą mieć również uchwały krajobrazowe (lub reklamowe). Mówi o tym art. 37a ust. 1 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Z jego zapisów wynika, że rady gminy mają w swoich kompetencjach możliwość, by ustalić zasady i warunki sytuowania m.in. obiektów małej architektury. Dotyczą one różnych kwestii, zarówno gabarytów, standardów jakościowych, jak i materiałów budowlanych, jakie mogą zostać wykorzystane do wzniesienia konstrukcji.
Musimy uzyskać pozwolenie? O czym w takim razie pamiętać?
Być może planowana przez ciebie inwestycja wymaga pozwolenia na budowę. Jeśli tak, musi być koniecznie przeprowadzona w zgodzie z postanowieniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Może się okazać, że taki dokument nie został stworzony – w tym przypadku musisz uzyskać decyzje o warunkach zabudowy. Co ciekawe, ten obowiązek odnosi się nie tylko do sytuacji, gdy staramy się o pozwolenie na budowę, ale też gdy tylko zgłaszamy chęć postawienia wiaty.
Podsumowując, w większości sytuacji nie ma problemu, by bez większych formalności postawić wiatę garażową. Często bowiem wystarczy tylko zgłoszenie. Zawsze jednak przed rozpoczęciem prac, sprawdźmy dokładnie, jak to wygląda w naszym przypadku.