bariera na drodze

Bariery drogowestanowią jedno z najważniejszych drogowych zabezpieczeń, które może znacząco zwiększyć widoczność krawędzi toru jazdy, jak i zapewnić właściwy poziom bezpieczeństwa. Zapory drogowe, mogą być zastosowane w czasie czasowej reorganizacji ruchu, celem zabezpieczania stref wyłączonych z ruchu, czy też podczas prowadzenia prac o charakterze remontowym. Bariery drogowe ochronne sprawdzą się także bardzo dobrze na terenie placu budowy, magazynu, autostrady, czy też w czasie trwania różnego typu eventów. Bariery drogowe stosowane są celem separacji drogowego ruchu od wyznaczonego obszaru, dzięki temu możliwe staje się zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu w czasie prac na drodze.

Bariera drogowa – kiedy ją najlepiej postawić?

Bariery drogowe mogą być użytkowane między innymi na nasypach oraz wiaduktach, ale również w tych miejscach, gdzie w pobliżu drogi znalazły się przeszkody oraz obiekty stałe, takie jak chociażby budynki czy też słupy. Do bardzo niebezpiecznych i za każdym razem, oddzielanych obligatoryjnie barierkami drogowymi, zaliczyć można m.in. podpory mostowych obiektów, słupki betonowe oraz ekrany akustyczne. Poza tym, za pomocą drogowych zapór zabezpiecza się także wznoszące się skarpy, w przypadku których możliwe są wystające, spore skalne odłamki.

Dokładne wymogi co do doboru oraz sytuacji, w których konieczne jest zastosowanie barier ochronnych, znajdziemy w załączniku do zarządzenia nr 31 Dyrektora Generalnego Autostrad i Dróg Krajowych z dn. 23 kwietnia 2010 roku. Właściwe dobranie i zlokalizowanie drogowych barier to kwestia, która w przypadku wypadku w lądowym ruchu, może zadecydować o życiu albo śmierci. Nie możemy zatem nigdy zbagatelizować ochronnych funkcji drogowych barier.

Jakie rodzaje barier drogowych można wyróżnić?

Bariery drogowe, można podzielić według wielu różnych kwestii. Jedną spośród obowiązujących klasyfikacji, znaleźć można w normie PN_EN 1317. Zgodnie z jej brzmieniem, drogowe barierki szereguje się z uwagi na poziom powstrzymania, odkształcanie wyrażane szerokością pracującą, jak i poziom intensywności zderzeń.

Zapory drogowe, różnić się mogą również zależnie od lokalizacji. Niektóre umieszczane są na drogach czy też mostach, tym bardziej o wysokim natężeniu ruchu, jak i w miejscach, gdzie pojazdy rozwijają dużą prędkość. W takim wypadku, zastosowanie znajdą energochłonne barierki. Z koli zaś inne stosowane są na chodniku czy też na drodze z mniejszym natężeniem ruchu. W takiej sytuacji lepszym wyborem, będą skrajne drogowe bariery – stawiane przy krawędziach jezdni oraz bariery drogowe dzielące – używane na pasach rozdzielających jezdnie o przeciwnym kierunku ruchu.

W sklepach z drogowymi artykułami, znaleźć można chociażby chodnikowe barierki, nazywane także wygrodzeniowymi, ochronne drogowe barierki, bariery drogowe i mostowe, jak i barierki plastikowe czy betonowe. Niektóre z nich stosuje się najczęściej na mostach, schodach, jak również wzdłuż jezdnych ciągów. w takim zastosowaniu, mają one niewielką skuteczność. Ich najważniejsze zadanie, to zapewnianie odpowiedniego bezpieczeństwa pieszym.

5/5 - (1 vote)

Era samochodów bezużytecznych

Poprzedni

Najlepszy salon Toyota Kraków. Znajdź samochód dla siebie

Następny

Zobacz także

Więcej 4 kółka