Amortyzator skrętu motocykla

Poruszanie na jednośladzie dostarcza wielu emocji, o czym doskonale wiedzą posiadacze sportowych maszyn. Szybka, dynamiczna jazda i pokonywanie ostrych zakrętów wiąże się jednak z pewnym ryzykiem, które nie zawsze zależy od techniki prowadzenia motocykla. Na bezpieczeństwo wpływa także konstrukcja jednośladu oraz jego wyposażenie dodatkowe takie jak amortyzator skrętu. Czym jest ten element? Odpowiadamy!

Amortyzator skrętu motocykla – co to jest?

Współczesne jednoślady są projektowane w sposób, który ma podnieść poziom bezpieczeństwa, nie ograniczając przy tym komfortu jazdy. Wyposaża się je w dodatkowe elementy, dzięki której maszyna jest stabilniejsza, a jednocześnie zachowuje swoją sterowność. Do takich części zaliczają się amortyzatory skrętu motocykla, które są obecnie standardem w większości modeli sportowych. To urządzenie montowane w przedniej części maszyny w celu niwelowania drgań, które mogą być przyczyną utraty przyczepności. Amortyzatory skrętu motocykla mają więc ogromny wpływ na poziom bezpieczeństwa, zwłaszcza podczas jazdy w trudnych warunkach.

Do czego służy amortyzator skrętu motocykla?

Szybka jazda motocyklem o dużej mocy silnika wymaga doświadczenia i umiejętności przewidywania niebezpiecznych sytuacji. Użytkownicy takich maszyn narażeni są na niekontrolowanie wybicie z siedzenia podczas utraty przyczepności przedniej opony. Jest to spowodowane drganiami kierownicy, co może doprowadzić do trudności w utrzymaniu kontroli nad jednośladem. Takie zjawisko nazywa się efektem shimmy, który występuje najczęściej podczas wychodzenia z ostrego zakrętu i gwałtownego przyspieszenia. Dynamiczny zryw maszyny skutkuje wybiciem przedniej części jednośladu i wprowadzeniem kierownicy w drgania. Amortyzator skrętu motocykla ma za zadanie zapobiec takim incydentom poprzez stabilizację przedniej osi.

Amortyzator skrętu motocykla – kiedy jest niezbędny?

Amortyzator skrętu motocykla – kiedy jest niezbędny?

Mimo że motocykle konstruowane są w sposób mający zapewnić maksymalne bezpieczeństwo, to warto zastanowić się nad montażem dodatkowych akcesoriów. Amortyzator skrętu motocykla powinien stanowić obowiązkowy element wyposażenia bez względu na to jaki styl jazdy preferujesz. Nawet doświadczeni kierowcy nie zawsze będą w stanie wyprowadzić maszynę z trudnej sytuacji, jeżeli utracą nad nią kontrolę. Kiedy sprawdzi się amortyzator skrętu motocykla?

  • Trudne warunki – czynnikiem, który wywołuje efekt shimmy jest jazda po nierównej nawierzchni. Stan polskich dróg nie jest idealny, a najechanie kołem na dziurę czy kamienie może doprowadzić do utraty przyczepności nad maszyną.
  • Szybka jazda – posiadacze sportowych modeli o dużej pojemności silnika poruszają się z ogromną prędkością. Bez amortyzatora skrętu motocykla, nagłe wahania kierownicy są nieuniknione. Szczególnie odczujesz to przy gwałtownym przyśpieszeniu po wychodzeniu z ostrego zakrętu.
  • Stunt motocyklowy – wyczynowa jazda bez odpowiednio wyposażonej maszyny stwarza bezpośrednie zagrożenia dla życia i zdrowia. Amortyzator skrętu motocykla jest obowiązkowym elementem przy wykonywaniu wheelie, niezależnie w jakich warunkach jeździsz. Podczas powracania do pierwotnej pozycji po zakończeniu jazdy na przednim kole, efekt shimmy jest nieunikniony. Zamontowanie amortyzatora skrętu motocykla zapobiegnie utracie kontroli nad kierownicą i umożliwi Ci bezpieczeństwo podczas jazdy stuntowej.

Zobacz także >> https://emoto.com.pl/czesci-motocyklowe-z-internetu/

W zasadzie nie ma żadnych przeciwwskazań do montażu amortyzatora i każdy kierowca powinien się zdecydować na takie rozwiązanie. Urządzenie to jest przede wszystkim polecane posiadaczom maszyn o lekkiej konstrukcji i ostrej geometrii podwozia, które są przystosowane do dynamicznej jazdy. Sprawdzi się także w turystykach i miejskich nakedach o mniejszej mocy, poprawiając bezpieczeństwo podczas pokonywania trudnych odcinków drogi.

Oceń ten post post

Czym jest wyciągarka samochodowa?

Poprzedni

Jak przygotować umowę kupna sprzedaży samochodu?

Następny

Zobacz także

Więcej Porady