5 rzeczy, które należy sprawdzić przed dłuższą podróżą autem

Nie każdy regularnie pokonuje dłuższe dystanse własnym autem. Dla większości z nas samochód stanowi głównie narzędzie poruszania się po okolicy – do pracy, po zakupy czy podczas wypadów za miasto. Wówczas łatwo stracić czujność i zapomnieć o przygotowaniu auta, gdy ruszamy w dłuższą trasę. Co zdecydowanie warto przed nią sprawdzić? Podpowiadamy!

1. Stan ogumienia

Kontrola stanu ogumienia nie powinna ograniczać się do sezonowej wymiany opon na zimowe czy letnie. Ich kondycja w dużej mierze decyduje nie tylko o komforcie prowadzenia samochodu, ale przede wszystkim bezpieczeństwie kierowcy i pasażerów. Minimalna głębokość bieżnika według polskiego prawa wynosi 1,6 mm. Poniżej tej wartości nie powinno się korzystać z samochodu, ale w tym zakresie najlepiej kierować się zaleceniami producenta. Przed wyruszeniem w trasę warto obejrzeć opony w poszukiwaniu ewentualnych uszkodzeń oraz sprawdzić ciśnienie.

2. Poziom płynów eksploatacyjnych i płynu hamulcowego

Jeszcze bardziej istotną rolę w bezpieczeństwie jazdy odgrywa płyn hamulcowy oraz przewody hamulcowe. Awaria tego układu w trakcie trasy może doprowadzić do bardzo niebezpiecznej sytuacji. Płyn hamulcowy jest szczególnie obciążony latem, gdy samochodami podróżujemy na wakacje. Przed odjazdem warto skontrolować też poziom pozostałych płynów eksploatacyjnych – oleju silnikowego, płynu chłodniczego i płynu do spryskiwaczy. Ich uzupełnienie przed wyruszeniem w dłuższą podróż stanowi gwarancję, że w trasie kierowca nie będzie zmuszony korzystać z przypadkowych produktów, co może być niekorzystne dla chłodnicy bądź silnika.

3. Zawieszenie pojazdu

Stan zawieszenia to kolejna rzecz, która wymaga weryfikacji przed dłuższą podróżą. Potencjalna awaria wpływa na bezpieczeństwo, ale może też po prostu pokrzyżować plany wakacyjne. Najlepiej udać się do mechanika, by zyskać pewność, że wszystko jest w porządku. Jeżeli jeden z amortyzatorów wymaga wymiany, należy ją przeprowadzić w obu kołach znajdujących się na jednej osi, dzięki czemu uzyska się efekt symetrii, zaś amortyzatory będą zużywać się jednocześnie.

4. Ważność i zakres ubezpieczenia, zwłaszcza za granicą

Poza stanem technicznym samochodu nie wolno zapominać o jego ubezpieczeniu. Mniej doświadczonym kierowcom w dłuższych trasach bardzo przydaje się pakiet Assistance, który pozwala nawet na korzystanie z drobnych napraw na miejscu zdarzenia, nie wspominając już o ewentualnym holowaniu. Udając się za granicę powinniśmy pamiętać o zgodności własnego ubezpieczenia z miejscowym. W Unii Europejskiej i kilku innych krajach nie stanowi to problemu, ale ruszając dalej, na przykład na wschód, należy posiadać zieloną kartę. Bywa ona darmowym dodatkiem do ubezpieczenia OC. Przeglądając dobry kalkulator OC można z łatwością znaleźć takie oferty. Wystarczy wypełnić formularz, znajdujący się pod adresem: https://kioskpolis.pl/.

5. Wyposażenie auta

Auto poruszające się po polskich drogach musi być wyposażone w odpowiednią gaśnicę, a także trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji. Lista jest bardzo skromna, ale dbając o bezpieczeństwo lepiej zabrać ze sobą także apteczkę, kamizelkę odblaskową czy latarkę. Z kolei wybierając się za granicę polski kierowca powinien uzupełnić wyposażenie o elementy wymagane w danym państwie, szczególnie poza terenem Unii Europejskiej.

5/5 - (2 votes)

Cynkowanie ogniowe, czyli najlepsze zabezpieczenie przed korozją auta

Poprzedni

Jak otworzyć samochód bez kluczyka?

Następny

Zobacz także

Więcej 4 kółka